Magazín o bývaní

LED diódy ako svetlo budúcnosti

558 0

Jednoduchým a pritom najúčinnejším zdrojom svetla sú LED diódy. Technológia LED každým dňom napreduje a jej funkcie sa neustále zlepšujú. Čo všetko potrebujete o tomto vynáleze vedieť? Pozrime sa bližšie na princíp a využitie LED osvetlenia.

Ako fungujú LED diódy?

Skratka LED v angličtine znamená „Light-Emitting Diode“, teda diódu, emitujúcu svetlo. Tento energeticky efektívny zdroj má nízke náklady, vyžaruje málo tepla a vydrží niekoľkonásobne viac ako klasické svietidlo. Ak by sme sa pozreli na detailnú stavbu LED diódy, zistili by sme, že ide o súčiastku s dvoma elektródami – anódou a katódou.

Materiál, z ktorého sú diódy spravidla vyrobené, obsahujú polovodivé prvky, ako je kremík, alebo selén. Zaujímavou schopnosťou uvedených látok je, že za určitých podmienok vedú prúd a za iných nie. LED diódy sa výborne hodia do ktorejkoľvek miestnosti v dome, napríklad ako dekoratívne osvetlenie obrazov, pod skrinky, posteľ, a mnohé ďalšie.

Výhody LED osvetlenia

Asi najväčším benefitom LED diód je fakt, že ich spotreba energie je približne o 90% menšia, ako pri tradičnej žiarovke rovnakej veľkosti. Hoci investícia môže byť rovnaká, niekedy aj vyššia ako pri klasickom osvetlení, prevádzkové náklady LED sú výrazne úspornejšie. Ak chcete využívať výhody LED diód aj doma, zaobstarajte si ich spolu s ďalšími kvalitnými elektrickými komponentami na tme.eu.

Ak si priložíte ruku k LED dióde, zistíte, že nevyžaruje takmer žiadne teplo. Na druhú stranu žiarovky produkujú značné množstvo tepelnej energie. Za zmienku stojí aj to, že LED diódy po zapnutí dosiahnu úplný jas a teda začnú spĺňať svoj účel okamžite.

Dlhá životnosť je ďalšou výhodou, ktorá sprevádza LED osvetlenie. Pri prepočítaní na hodiny nám vyjde približné číslo 50 000! Pre lepšiu predstavu môžeme LED diódu porovnať so 60 wattovou žiarovkou, ktorej životnosť je v priemere 1000 hodín, čiže až 50 krát menej ako LED osvetlenie.

Farby svetelných diód

Na výrobu svetla emitujúceho rôzne vlnové dĺžky (ľudský mozog ich vníma ako farby) sa používa miešanie polovodičových zlúčenín v špecifických pomeroch. Presný výber týchto látok určuje celkovú vlnovú dĺžku svetla a teda aj výslednú farbu, ktorú naše oko uvidí. Najbežnejšie farby sú:

  • Červená
  • Žltá
  • Zelená

S touto informáciou budete vedieť, že za sfarbenie nie je zodpovedné plastové telo diódy, ale emitovanie vlnových dĺžok, za ktoré sú LED diódy zodpovedné.  Nedávno boli vyvinuté aj modré a biele LED diódy, ktoré sú však o niečo drahšie ako ostatné verzie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.