Magazín o bývaní

Ako na udržateľnosť v reštauračnej kuchyni?

640 0

10 mini tipov, vďaka ktorým sa stane vaša reštaurácia zelenšou. Stačí sa sústrediť na malé zmeny v gastro vybavení či obalových materiáloch.

Udržateľnosť už dávno nie je len záležitosťou módy či budovania imidžu reštaurácie. Stáva sa nutnosťou. Podľa správy OSN sa Zem ohreje o 1,5 stupňa. S najväčšou pravdepodobnosťou k tomu dôjde už okolo roku 2030. Prekročenie tohto čísla so sebou prinesie nezvratné zmeny. Hlavným problémom sú účinky emisií oxidu uhličitého a metánu, o ktorom sa až tak veľmi v súvislosti so zmenou klímy nehovorí. Podľa údajov Európskej environmentálnej agentúry (EEA) je metán 20-násobne silnejší ako oxid uhličitý a pochádza z poľnohospodárstva, energetiky a nakladania z odpadom.

Každá reštaurácia sa môže zavedením niekoľkých zmien podieľať na znížení emisií skleníkových plynov, čím sa zároveň stane vzorom pre iné gastropodniky i samotných zákazníkov. Možno stačí vymeniť obalové materiály, alebo investovať do ekologického a energeticky úsporného gastro zariadenia. 

Chcete sa pridať aj vy? Vaša reštaurácia bude zelenšia aj vďaka nasledujúcim tipom.

10 mini tipov pre udržateľnejšiu reštauračnú kuchyňu

Do jedálneho lístka prepašujte sezónne pokrmy

Použitím sezónnych potravín od lokálnych predajcov, aspoň v jednom či dvoch pokrmoch v dennom menu, eliminujete množstvo potravín, ktoré na náš trh putovali tisíce kilometrov. Navyše podporíte slovenských pestovateľov a farmárov. Zákazníci zasa ocenia čerstvosť potravín a pestrosť jedál.

Zvýraznite dátumy spotreby

V reštauračnej kuchyni alebo sklade zaveďte systém skladovania potravín, zohľadňujúci dátum spotreby. Poprípade dátumy spotreby na potravinách farebne vyznačte. Výbornou voľbou sú rôzne aplikácie, ktoré vás na potraviny pred dátumom spotreby upozornia a tomu môžete, napríklad prispôsobiť denné menu.

Dajte prednosť ekologickému gastro vybaveniu

Gastro vybavenie tvoria napríklad jednorazový riad, obalové materiály, prestieranie stola, obrúsky či dekorácie. Dajte prednosť ekologickým variantom gastro potrieb a vaša reštaurácia sa postupne sfarbí do zelena.

Používajte ekologické čistiace prostriedky

Ekologické čistiace prostriedky kuchyňu v reštaurácii vyčistia a vydezinfikujú. V porovnaní s tými bežnými však nepredstavujú takú veľkú záťaž pre životné prostredie.

Dôsledne separujte odpad

Okrem biologického odpadu vzniká v kuchyni aj množstvo toho papierového, plastového či skleneného. Dbajte na to, aby sa personál dôsledne podieľal na separovaní odpadu.

Preferujte umývateľné servírovacie zariadenia

Počiatočná investícia do umývateľných servírovacích zariadení môže byť vyššia, avšak v konečnom dôsledku miniete menej, v porovnaní s jednorazovými plastovými či polystyrénovými nádobami.

V rámci donášky jedla stavte na eko obaly

Eko obaly sú šetrné k prírode, pretože sú 100-percentne recyklovateľné. Navyše ich môžete použiť na reprezentáciu firmy a dať signál svojim zákazníkom, že vám záleží na životnom prostredí.

Neplytvajte vodou

Niekoľko týždňov kvapkajúci kohútik v reštauračnej kuchyni, púšťanie poloprázdnej umývačky riadu alebo rozmrazovanie potravín horúcou vodou. To všetko sa podieľa na zvýšení spotreby vody.

Uprednostnite energeticky efektívne zariadenia

Nemusíte vymeniť všetky elektrospotrebiče v reštauračnej kuchyni kvôli udržateľnosti. Avšak keď sa vám niektorý z nich pokazí, kúpte energeticky efektívne zariadenie.

Kompostujte

Ak chcete v udržateľnosti reštaurácie zájsť trošku ďalej, založte si vlastnú reštauračnú kompostáreň. Kompost následne využijete, napríklad vo vlastnej záhrade, kde si dopestujete zeleninu či ovocie.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.