Magazín o bývaní

Ako chrániť kúpeľňu pred plesňami?

3.52K 0

Nič viac nedokáže zamrzieť ako keď sa vám v novozariadenej kúpeľni začne objavovať pleseň. Aby ste sa takýmto nepríjemnostiam vyhli, odporúčame vám prečítať si naše rady, v ktorých sa dozviete ako chrániť kúpeľňu pred vznikom plesní.

Pleseň v kúpeľni

Pleseň v kúpeľni

Nezabúdajte vetrať

Vždy za každých okolností nezávisle od ročného obdobia tento priestor pravidelne vetrajte. Ak bývate v panelákovom byte, je dôležité, aby ste počas sprchovania a aj po ňom mali zapnutý ventilátor, ktorý paru a vlhkosť vyvádza von z miestnosti, čím chráni kúpeľňu pred plesňami. Keď budete vychádzať zo sprchového kúta, otvorte dokorán okno, ale pozor, cez zimné mesiace by vás mohlo ofúknuť, preto opatrne a radšej sa zababušte do uteráka a odíďte z kúpeľne. Je dôležité redukovať vlhkosť v kúpeľni a dokázať to dokážete len pravidelným vetraním tohto priestoru. Vlhkosť si nezabúdajte kontrolovať na vlhkomere. Odporúčame vám umiestniť ho na závesnú skrinku.

Utierajte okolie sprchového kúta a vane

Keď sa okúpete, je dôležité, aby ste okolie vane a sprchového kúta dôkladne vyutierali. Aj keď máte záves nad vaňou, poprípade máte kvalitný uzatvárateľný sprchový box, môže sa stať, že prsknete na dlažbu a obklad mimo sprchového kúta/ nad vaňou. Kúpte si jednu švédsku utierku, ktorú si vyhradíte jedine na utieranie vody v kúpeľni. Všímajte si najmä škáry medzi kachličkami a dlažbou. Práve tam sa môže objaviť pleseň a vy si to na prvý pohľad nemusíte všimnúť. Ak podchytíte pleseň ešte v začiatočnom štádiu, máte šancu nad ňou zvíťaziť.

Kúpte si pohlcovač vlhkosti

V ktoromkoľvek hypermarkete dokážete kúpiť pohlcovač vlhkosti spolu s náplňmi. Odporúčame vám ho umiestňovať k vani alebo sprchovému kútu. Sledujte si, do akej miery je tento odvlhčovač naplnený a či sa už náplň neminula. Ak sa náplň ešte neminula, ale odvlhčovač je už skoro plný, nezabudnite túto vodu vylievať, aby odvlhčovač mohol plniť svoju funkciu aj naďalej. To, že je vo vašej kúpeľni vlhko, odpozorujete aj na pákovej vodovodnej batérii, na zrkadle, na kúpeľňovom nábytku.

Čo keď sa pleseň objaví?

Keď sa už pleseň objaví, je dôležité zachovať si chladnú hlavu. Odporúčame vám skúsiť jedlú soľ, ocot, čistý lieh, poprípade peroxid vodíka. Nečakajte ale, že hneď po prvej aplikácii niektorého z týchto spomínaných prípravkov pleseň zmizne. Je dôležité, aby ste prípravok pravidelne nanášali a po určitom čase sa ukážu prvé pozitívne výsledky. Plesne sú veľmi ťažký súper a ak máte doma alergika, o to viac by ste mali dbať o čistenie a pravidelné vetranie kúpeľne.

Ak máte možnosť, prádlo v kúpeľni nevešajte. V panelákoch určite máte špeciálne vyhradenú miestnosť na sušenie, čiže sušiareň. Ak bývate na dome a máte balkón, poprípade terasu, prádlo vešajte aj tam. Ak vám ale neostáva nič iné, len prádlo vešať v kúpeľni, v miestnosti kúrte, ale zároveň nechajte pootvorené okno, aby mala vlhkosť kam ísť.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.