Magazín o bývaní

Ako si vyberať nový byt?

3.44K 0

Bývate a pracujete v meste, ale predsa len túžite po novom bývaní? Hľadáte nový byt, lenže si neviete vybrať z bohatej ponuky realitných kancelárií? Poradíme vám, ako vyberať nový byt v paneláku.

Ako si vyberať nový byt?

Ako si vyberať nový byt?

Stav bytu a paneláku

Skôr, ako si otvoríte realitné internetové portály, si ujasnite, či chcete starší byt, ktorý si bude vyžadovať ďalšie rekonštrukcie, alebo nový byt, do ktorého sa len nasťahujete a môžete okamžite začať bývať. Nový, ale aj starý byt majú svoje výhody a nevýhody.

Ak si vyberiete starý, nepočítajte s tým, že sa do tohto bytu nasťahujete okamžite. Kým si dohodnete termín začatia rekonštrukcie so stavebnou firmou a kým sa dané rekonštrukcie zrealizujú, môže prejsť niekoľko mesiacov. Treba s tým jednoznačne počítať. Môžete si ale zariadiť nové bývanie presne podľa seba a nemusíte sa prispôsobovať tomu, čo sa predchádzajúcemu majiteľovi páčilo a vám sa to nepáči. Každý z nás má iný vkus a to čo sa predchádzajúcemu majiteľovi do bytu dokonale hodilo, sa vám hodiť jednoducho nemusí.

Ak si vyberiete nový byt, môžete si maximálne tak steny premaľovať a doniesť vlastný nábytok, poprípade kúpiť nový a okamžite bývať. Nečakajte ale, že nové byty budú lacnejšie. Budú výrazne drahšie ako tie staré. Čo je však zarážajúce, práve staršie jedno a dvojizbové byty išli s cenami rapídne nahor.

Zvážte, či sa vám oplatí investovať do staršej nehnuteľnosti, alebo budete rovno hľadať novú. Dôležitý je aj stav paneláka. Ak panelák ešte nie je zateplený, očakávajte, že v blízkej dobe bude správca bytového domu riešiť hypotéku. Nezabúdajte, že vy ako obyvateľ bytovej jednotky v paneláku máte právo a možnosť navrhnúť zmenu správcu. Väčšinou sú dôvodmi práve nevhodná komunikácia so správcom, nespokojnosť so samotným výkonom správcu (máte výhrady k upratovaniu spoločných priestorov, výťahov a máte výhrady aj k zimnej údržbe). Odporúčame vám kúpiť si byt v zrekonštruovanom a zateplenom paneláku s kvalitnými plastovými oknami na minimálne druhom poschodí.

Rozmery bytovej jednotky

Vyberať nový byt si budete aj podľa veľkosti. Najčastejšie sa predávajú trojizbové byty s lodžiou, ale v poslednej dobe vzrástol záujem o jednoizbové byty v blízkosti centier. Ak ste dvaja, stačí vám dvojizbový byt. Ak ale máte deti, odporúčame vám skôr troj a viacizbový byt.

Nezabúdajte sa už pri prvej obhliadke spýtať na náklady na bývanie, aby ste potom neboli prekvapení, keď vám príde ročné vyúčtovanie nájomného.

Ak si chcete vybrať naozaj dobré bývanie, výber neunáhlite. Je zbytočné uponáhľať hľadanie a kúpu nového bývania. Nezabúdajte, že investícia do bývania vás na niekoľko rokov s najväčšou pravdepodobnosťou zadĺži. Nemá zmysel kúpiť nehnuteľnosť a potom po niekoľkých mesiacov hovoriť, že ste si zle vybrali a namiesto tejto nehnuteľnosti ste si mali vybrať tú druhú.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.