Magazín o bývaní

3 tipy, ako si vybrať úspornú klimatizáciu

529 0

Na výber a kúpu elektrických spotrebičov je v súčasnosti kladených množstvo náročných požiadaviek. Kritériom selekcie už nie je len vzhľad a meno výrobcu. Čoraz viac nám záleží na životnom prostredí a snažíme sa obmedziť škodlivé vplyvy elektronických zariadení na našu planétu. No napriek tomu chceme žiť komfortne a vychutnávať si všetky možnosti, ktoré nám doba ponúka.

Kúpou a používaním klimatizácie sa tieto dva svety nevylučujú. Práve naopak. Ak si vyberiete úspornú klimatizáciu, budete si môcť príjemne vychladiť vaše bývanie, bez škodlivého dopadu na životné prostredie. Aká klíma do domu alebo bytu je efektívna, ekonomická a zároveň šetrná? Prečítajte si tipy, podľa ktorých je dobré sa riadiť pri jej výbere.

Zamerajte sa na účinnosť klimatizácie

Pri výbere klimatizačného zariadenia sa okrem jeho výkonu pozerajte aj na účinnosť, teda energetickú efektívnosť, ktorú má zariadenie pri najvyššom výkone. Čím menej elektrickej energie klimatizácia spotrebuje, tým má menší dopad na životné prostredie a rovnako aj na výšku vašich účtov za elektrinu.

Spôsob merania energetickej účinnosti technológie chladenia alebo vykurovania, ktorými klimatizačná jednotka disponuje, sa nazýva sezónna účinnosť. Vychádza zo smerníc Európskej únie o produktoch využívajúcich energiu, ktorá určuje minimálne požiadavky prevádzky elektrického zariadenia.

Pri kúpe klimatizácie sa preto zamerajte na štítok s označením energetickej triedy. Všimnite si ukazovatele SEER (pomer sezónnej energetickej účinnosti pri chladení) a SCOP (sezónny koeficient výkonu pri vykurovaní). Podľa ich hodnoty je klíma do bytu alebo domu zaradená do energetickej triedy A+++ až G. Čím je hodnota koeficientu vyššia, tým je klimatizačná jednotka pri uvedenom najvyššom výkone úspornejšia a efektívnejšia. Ak si chcete vybrať čo najúspornejšie zariadenie, mali by ste siahnuť po klimatizácii, ktorá je označená A+ a vyššie.

Vyberte si klimatizáciu s invertorom

Technológia invertor, ktorou dnes disponuje prevažná väčšina klimatizačných zariadení, reguluje počet otáčok kompresora a tak vplýva na výkon a spotrebu klimatizácie. Regulácia výkonu klimatizácie umožňuje účinnejšiu reguláciu teploty. Klimatizácia vybavená invertorovou technológiou dosiahne požadovanú teplotu za polovičný čas a je o 30 – 40 % úspornejšia ako jednotka, ktorá invertor nemá. Klimatizačné zariadenie je v prevádzke nepretržite a invertor dokáže udržiavať v miestnosti stálu požadovanú teplotu bez toho, aby sa klimatizácia neustále zapínala a vypínala. Použitím rovnomerne nižšieho výkonu na udržanie teploty v miestnosti taktiež znižuje spotrebu elektrickej energie.

Na trhu sú ešte stále dostupné aj klimatizácie bez invertora, označované ako On/Off. Tie však pracujú s rovnakým výkonom bez ohľadu na teplotu v miestnosti. Majú teda oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie ako klimatizácie s invertorom. Ak chcete, aby bola vaša klíma do domu alebo bytu úsporná a zároveň efektívna, vyberte si jednotku s invertorom. Tieto modely sú síce cenovo náročnejšie, avšak z dlhodobého hľadiska výhodnejšie a energeticky úspornejšie. Suma za drahšiu klimatizáciu sa vám môže za dva až tri roky vrátiť.

Nepodceňte umiestnenie klimatizácie

Ak ste si už svoju úspornú klimatizačnú jednotku vybrali, nemali by ste zabúdať na jej adekvátne umiestnenie vo vašej domácnosti. Montáž zariadenia by ste mali prenechať na skúseného odborníka. Bude vám vedieť poradiť, kam je vhodné klimatizáciu umiestniť s ohľadom na dispozičné riešenia vášho bytu alebo domu a technické parametre konkrétneho typu jednotky. Pri nesprávnom umiestnení by mohla byť znížená funkčnosť klimatizácie .

Vnútornú klimatizačnú jednotku nie je vhodné montovať na steny, ktoré sú väčšiu časť dňa vystavené slnečnému žiareniu alebo v blízkosti veľkých okenných plôch. Môže tak dochádzať k prehrievaniu klimatizácie, a tým vyššej spotrebe elektrickej energie, pretože klimatizácia musí chladiť miestnosť s vyšším výkonom. Vonkajšiu klimatizáciu je taktiež vhodné umiestňovať s ohľadom na svetové strany a technické parametre konkrétneho modelu. Pri nevhodnom umiestení zariadenia sa aj z najúspornejšej klimatizácie stane ekologický strašiak, pohlcovač elektrickej energie a vašich financií.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.