Magazín o bývaní

Záhradná chatka a jej výber. Čo všetko zohľadniť?

3.61K 0

Záhradné chatky nemusia byť len skladom pre vaše záhradné náradie. Môžu slúžiť ako plnohodnotné víkendové domčeky či miesto, na ktorom si počas záhradných prác oddýchnete. Ak aj vy rozmýšľate, že si zaobstaráte záhradnú chatku, pomôže vám zopár rád, ktoré vám nasmerujú pri výbere.

Výhody záhradnej chatky:

  • Uskladnenie náradia a materiálov
  • Miesto na oddych a relax
  • Spestrenie záhrady

Veľkosť chatky prispôsobte svojim požiadavkám

Záhradné chatky a domčeky sú dostupné v množstve prevedení a veľkostí. Chatky sú väčšinou jednoposchodové, no nájdete aj také, ktoré majú poschodí viac. Ak záhradnú chatku potrebujete len ako pomocníka, ktorý vám uskladní náradie, postačí vám malá chatka, najčastejšie s pôdorysom 3×2 metre. Takýto typ chatky poslúži ako sklad alebo zázemie počas prác na vašej záhradke. Ak viete, že chatku využijete aj na oddych a relax, vyberte si takú, ktorá má väčšie rozmery a je možné ju doplniť o terasu či bočnú prístavbu na náradie. Vyššou kategóriou sú už víkendové chatky, ktoré ponúkajú zázemie aj pre niekoľkodňové pobyty. Samozrejme – s rozmermi chatky či domčeka rastie aj cena. Nie je to však najdôležitejší faktor. Záhradné domčeky, cena a kvalita materiálu sú nerozlučne späté elementy, ktoré pri výbere chatky či domčeka zvažujeme.

Záhradná chatka si zaslúži správne miesto

Na vašej záhrade si záhradná chatka zaslúži svoje čestné miesto. Dbajte na to, aby ste chatku nepostavili tak, že vám bude tieniť na plody vašej záhradky. Ak chcete byť počas oddychovania po prácach v záhrade nerušený, mali by ste chatku umiestniť na susedmi či okoloidúcimi menej viditeľné miesto. Samozrejme, nezanedbajte ani estetické hľadisko. Drevená chata – či už väčšia alebo menšia – by mala byť v harmónii s prostredím vašej záhrady.

Čo s oknami a terasou?

Malé záhradné chatky, ktoré slúžia ako sklad náradia, si pokojne vystačia aj bez okien. Pri tých väčších, kde sa plánujete aj zdržiavať, by okná už mali byť samozrejmosťou. Najlepším riešením sú drevené okná, ktoré budú v súlade s materiálom chatky. K záhradnej chatke môžete zvážiť aj terasu. Ideálnou voľbou je, ak bude zastrešená, aby ste sa mohli schovať aj pred prípadným dažďom.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.