Magazín o bývaní

Staré dvere či stolík na kolieskach – aj toto môžete mať vo svojej obývačke

2.66K 0

Ak sa dizajnérov z akejkoľvek oblasti opýtate, čo je dnes trendy a moderné, takmer na 100 % vám odpovedia, že všetko. Všetko je módne, no záleží samozrejme od vášho vkusu, odhodlania, a najmä toho, o čo ide. V móde ste doma vy sami, keďže viete, čo na sebe máte radi a čo vám pristane.

Iste nájdete kúsky, ktoré sú módne a in, no pre vás môžu byť výstredné. Neverili by ste, ale niečo podobné zažijete aj pri výbere takého kúsku do vašej domácnosti, akým je stolík do obývačky. Konferenčný stolík už dávno neplní len praktickú funkciu, naopak, stolík v obývačke môže urobiť z vašej izby kráľovstvo.

Zmätok pri výbere

Či bývate v malom byte alebo veľkom dome, všetko záleží od interiéru. Výber stolíka ovplyvní aj sedačka, ale aj to, či máte deti alebo nie. V takom prípade totiž môžete pokojne siahnuť aj po vyslovene dizajnérskych kúskoch, ktoré, povedzme si narovinu, vám neposlúžia, ak budete chcieť pohostiť návštevu. Výber je na vás, no dnešná ponuka v obchodoch s nábytkom vás môže zmiasť. V tom zmysle, že sa stretnete s miliónom kúskov, no nebudete si vedieť vybrať.

Už v minulosti plnil stolík funkciu

Konferenčný stolík plnil určitú funkciu už dávno v minulosti. Slúžil najmä na posedenia pri čaji, na odloženie rozčítanej knihy. Vtedy však postačoval malý, zväčša okrúhly stolík, ktorý bol postavený pred sedačkou. Dnes sa síce úloha konferenčného stolíka veľmi nezmenila, no vo vašej domácnosti môže stolík zastávať oveľa viac funkcií. Dokonca nemusí byť pred sedačkou a nemusí byť len jeden.

Materiály, tvary = rozmanitosť

Ponuka materiálov, z ktorých sú stolíky vyrobené, je rozmanitá. Sú z dreva, kovu, skla i rôzne kombinované. Tvarovo konferenčné stolíky nie sú takisto obmedzované. Už nezostávame len pri klasike, čo je okrúhly drevený stolík. Naopak, masívne drevené stolíky sú tým, čo si ako prvé v obývacej izbe všimnete, a čo bude slúžiť v izbe ako dominanta. Ak na stolík položíte vázu s kvetmi, neunikne pozornosti ani jedného návštevníka.

Praktický stolík s úložným priestorom

Dôležité však je, aby sa návšteva cítila v obývačke s konferenčným stolíkom príjemne. Tvar či materiál môžu zaujať, no to, či je praktický, sa ukáže až pri návšteve. Zvyčajne na tento stolík kladieme menšie pohostenie, kávu či čaj, niektorí ho využívajú na odloženie knihy a časopisov. Preto ak chcete stolík využiť aj prakticky, vyberte si ten s úložným priestorom. Úložný priestor už nemusí byť otvorený. Môžete si vybrať stolík, ktorého odkladacia plocha sa dá vyklopiť, prípadne skryť.

Stolík na kolieskach?

Praktickosť nájdete aj pri konferenčných stolíkoch, ktoré majú kolieska. Tie sú najvhodnejšie do malých bytov, čo využijete aj pri upratovaní. Stolík ľahko presuniete z miesta na miesto. Pri mobilnom stolíku si všímajte najmä to, z akého materiálu sú kolieska. Niektoré by mohli vašu podlahu zbytočne zničiť. Tvrdé kolieska vyberajte pre koberce, plastové a gumené kolieska vyberajte pri laminátových či drevených podlahách.

Mať viac stolíkov je „in“

Pred väčšie sedačky alebo sedačky do tzv. „L“ je možné umiestniť aj viacero zhodných stolíkov. Prípadne iných typov, pričom jeden môžete umiestniť aj do rohu sedačky alebo ku kreslu. Je naozaj na vás, ako čo skombinujete, fantázii sa medze nekladú.

Vyberajte aj podľa sedačky

Tvar a veľkosť sedačky ovplyvní váš výber. Obdĺžnikový stolík vynikne pri rohovej sedačke a naopak, pri sedačkách v tvare „U“ sa bude vynímať štvorcový či okrúhly model.

Výškovo vám stolík musí „sedieť“

Konferenčné stolíky môžu byť polohovateľné, to znamená, že stolík „rastie“ do výšky podľa toho, čo chcete robiť. Mimochodom, konferenčný stolík by mal mať takú výšku, v akej sa nachádzajú vankúše na sedačke. Tiež vyberajte stolík v takej výške, aby ste sa zo sedačky nemuseli príliš nakláňať alebo zohýnať.

Ak chcete byť moderný, zvoľte si nezvyčajný tvar

Spomínali sme, že tvarovo dnes v obchode nájdete rozmanitý tovar. Ak v minulosti dominovali okrúhle, dnes sa stretnete aj s nezvyčajnými tvarmi, čisté línie sú už minulosťou. Čím ďalej, tým viac futurizmus zasahuje aj do tvarov konferenčných stolíkov, a tak môžete mať doma naozaj neštandardný a „nečistý“ kúsok.

Dominujú prírodné materiály

To, že sa v súčasnosti objavujú prírodné materiály takmer všade, je fakt. Ľudia si prírodu chcú priniesť aj do svojich domovov, a tak tieto materiály dominujú aj vo svete konferenčných stolíkov. Stolík z masívneho dreva, kde je vidieť štruktúru dreva, bude pôsobiť vo vašej obývačke naozaj luxusne.

Stolík zo starých dverí či dosiek

Veľmi obľúbenými kúskami sa stávajú také, ktoré si môžete vyrobiť aj vy sami doma. Staré dvere, dosky, laty môžete opracovať, prispôsobiť a perfektne sa budú vynímať v izbe. Čím zaujímavejší stolík, tým vyššia cena. Ak chcete ušetriť, siahnite po laminátových stolíkoch s imitáciou dreva.

Cena, materiál, tvar, využitie stolíka. Toto všetko a možno viac budete brať do úvahy pri výbere vášho stolíka do obývacej izby. Ak ste si mysleli, že konferenčný stolík nie je dôležitý, po tomto možno zmeníte názor. Vhodný stolík môže byť v obývačke tou pomyselnou čerešničkou na torte. Bonusom je, že návšteva sa nebude vedieť od takého stolíka odtrhnúť. A čo je dôležitejšie než dobrý pocit vašej návštevy?

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.