Magazín o bývaní

Plyn, solárna energia či tepelné čerpadlo? Aký spôsob vykurovania je najvhodnejší

1.12K 0

Spôsob vykurovania výrazne ovplyvňuje našu tepelnú pohodu počas zimy. Zvoliť si plyn, pevné palivo či tepelné čerpadlo? Pripravili sme zoznam osvedčených aj inovatívnych typov kúrenia. Aké sú ich výhody, mínusy a čím sú výnimočné?

Vykurovanie plynom

Kombinovať plyn a kondenzačné kotly je na Slovensku najobľúbenejším spôsobom vykurovania. Veľkým plusom tohto riešenia je jeho energetická efektívnosť – tá vám v optimálnych podmienkach môže priniesť až 30 % úspory nákladov. Samozrejme, problémom môže byť takýto spôsob vykurovania v obciach bez prípojky na plyn – dá sa však vyriešiť nádržou na skvapalnený plyn. Takže vo väčšine prípadov nepotrebujete sklad na palivo a poteší vás aj výborný pomer ceny a výkonu. Ak by ste chceli znížiť náklady ešte viac, atraktívnou možnosťou je skombinovať plynový kondenzačný kotol a solárnu energiu.

Kúrenie tuhým palivom

Drevo, uhlie, brikety, biomasa. To sú najčastejšie používané typy tuhého paliva. Aké výhody prináša tento spôsob vykurovania? Obľúbený je hlavne v domoch či chatách, ktoré nemajú pripojenie na plyn. Prináša určitý pocit romantiky, najmä pri priložení polena do piecky. Nevýhodou však môže byť nutnosť priestoru pre skladovanie paliva a jeho neustále dopĺňanie. Navyše v prípade vykurovania uhlím ide o pomerne výraznú ekologickú stopu. Ak nie ste večný romantik a máte iné možnosti, skúste využiť radšej tie.

Aké výhody prináša tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je stále obľúbenejšou a využívanejšou alternatívou fosílnych palív. Ako funguje? Energiu získava vďaka elektrickému prúdu a na vykurovanie využíva prírodné teplo – zo vzduchu, zeme či podzemnej vody. Podľa toho ich delíme na tri základné typy: vzduch-voda, soľanka-voda a voda-voda. Tepelné čerpadlá sú povestné svojou energetickou efektívnosťou, šetrnosťou k prírode a  veľkým plusom je, že nepotrebujete komín. Hoci by ste sa mali na začiatku pripraviť na vyššiu obstarávaciu cenu, z dlhodobého hľadiska ide o výbornú investíciu, ktorá pomôže skresať náklady vašej domácnosti.

Vyťažte zo solárnej energie

O najobľúbenejší zdroj obnoviteľnej energie sa stará slnko. Za samotné „palivo“ neplatíte nič, jedinou investíciou sú solárne kolektory a trochu elektrickej energie spotrebuje aj čerpadlo, ktoré sa stará o ohrev vody. Takýto systém dokáže v optimálnych podmienkach pokryť približne polovicu energie potrebnej na túto činnosť. Veľmi často sa využíva ako doplnok k plynovému vykurovaniu, ktorý je zároveň šetrný k prírode. Hoci náklady na inštaláciu solárneho systému nie sú zanedbateľné, v dlhšom horizonte sa vyplatia.

Chcete sa dozvedieť viac o možnostiach vykurovania či pomôcť vybrať to najvhodnejšie pre vašu domácnosť? Navštívte stránku slovensko.wolf.eu.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.