Magazín o bývaní

Ako si vybrať to správne bazénové tepelné čerpadlo?

576 0

Zbožňujete vodu a mať bazén na záhrade bol vašim snom už od malička? Chcete stráviť kúpaním čo najväčšiu časť roka a nebyť pritom závislý len na horúcom počasí? Nemusíte sa začať otužovať a prepadnúť vášni k studenej vode, pohodlnejším riešením je tepelné čerpadlo.

Tepelné čerpadlo vám ohreje vodu presne na takú teplotu, akú si prajete takmer kedykoľvek. Nezáleží pritom na tom, aký máte typ bazéna, či patrí medzi bazény do zeme alebo na tom. či je vnútorný alebo vonkajší.

Ak si však chcete kúpiť tepelné čerpadlo, zistíte, že je množstvo parametrov podľa ktorých sa musíte riadiť, aby ste si vybrali to správne. Je to síce trochu náročnejšie ako vybrať vhodný vysávač do bazéna, ale nič v čom by ste sa pri správnej navigácii nedokázali zorientovať. Pomôžeme vám s tým.

Dôležité parametre, ktoré je dobré si pri výbere všímať:

1.      OBJEM BAZÉNU

Nezáleží na tom, aký máte typ bazéna.  Či  patrí medzi nadzemné bazény alebo ho máte vybudovaný v zemi. Na čom ale skutočne záleží, je objem bazéna a teda aj vody, ktorú potrebujete zohriať.

Tento údaj patrí medzi tie najzákladnejšie a najdôležitejšie. Veľmi polopatisticky, ide jednoducho o to, že rôzne čerpadlá majú rôzny výkon. Bez toho, aby ste brali ohľad na tento údaj, by sa mohlo veľmi ľahko stať, že by ste vybrali čerpadlo vhodné pre menší bazén, ako je ten váš. Prirodzený neželaný následok? Voda vo vašom bazéne by sa nezohrievala dostatočne.

Každopádne, ak máte tento údaj na zreteli, je veľmi jednoduché zistiť, či čerpadlo, ktoré chcete vybrať, je pre váš bazén vhodné. Každé čerpadlo by tento údaj malo mať zaznamený vo svojich špecifikáciách. V prípade, že ho nedokážete dohľadať, môžete kontaktovať prevádzkovateľa či majiteľa predajny. Tí by vám ho istotne mali vedieť poskytnúť.

2.      COP (z ang. Coefficient of Performance)

Stretli ste sa už s pojmom COP? Ak nie, nevadí. V krátkosti ide o vykurovací faktor, presnejšie o to, koľko energie čerpadlo spotrebuje a koľko energie je schopné získať zo vzduchu. Prečo je to dôležité? Jednoducho preto, že čím vyšším COP čerpadlo disponuje, tým je lepšie a teda výkonnejšie. Alebo ešte inak, čím menej spotrebovanej energie, tým lepšie pre vás a vašu peňaženku.

3.      RÝCHLOSŤ OHREVU

Niektoré tepelné čerpadlá (spravidla ich nenájdete medzi tými najlacnejšími) majú možnosť voľby ľubovoľnej rýchlosti ohrevu vody. Túto možnosť môžete vypnúť – potom sa voda ohrieva automatickou rýchlosťou a zapnúť len v prípade potreby ohriať vodu na rýchlo. Napríklad keď vás prepadne návšteva alebo sa náhle zmení počasie.

Ak by ste takúto vlastnosť na vašom čerpadle ocenili, hľadajte a nájdete. Nejde síce o úplne bežnú funkciu čerpadiel, ale niektoré ňou disponujú.

4.      MOŽNOSŤ CHLADENIA

Ovplyvňovať teplotu vody je vďaka (niektorým) tepelným čerpadlám možné obidvoma spôsobmi. Ak patríte medzi tých, ktorí okrem studenej vody neholdujú ani vriacim kúpeľom uprostred horúceho leta a ocenili by trochu osviežujúcejšiu teplotu, určite sa vám oplatí pozrieť po čerpadlách, ktoré disponujú aj touto funkciou.

5.      HLASITOSŤ

Tepelné čerpadlo samozrejme vydáva istý zvuk. Tento môže byť tichší alebo hlasnejší, záleží od viacerých skutočností. Ak je možné, že tepelné čerpadlo umiestnite niekde, kde by vám jeho hluk mohol vadiť, nebude vôbec od veci, ak si skontrolujete aj jeho hlučnosť. Býva udávaná v decibeloch.

6.      VHODNOSŤ PRE TYP VODY

Niektoré tepelné čerpadlá nie sú schopné zahrievať slanú vodu.  Ak váš bazén typom vody pripomína skôr jadran než zemplínsku šíravu, bude vhodné, ak si skontrolujete vhodnosť vybraného tepelného čerpadla aj pre takýto stupeň salinity.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.