Magazín o bývaní

Druhy tienenia, ktoré sú nielen funkčné, ale aj štýlové

432 0

Tienenie okien je v prvom rade funkčnou súčasťou domácnosti. To však neznamená, že nemôže byť aj dizajnovou. Niektoré druhy tienenia totižto dokážu byť skutočnou ozdobou interiéru. Ktoré sú to?

Závesy na mieru pre každého

To, čo sme spomenuli v úvode, jednoznačne platí pre dizajnové závesy na mieru. Tie dokážu byť dominantným prvkom izby a dodať jej dávku mäkkosti a útulnosti. Samozrejme, záleží od ich konkrétneho prevedenia. Kľudne is môžete vybrať závesy, ktoré splynú so zvyškom zariadenia miestnosti a budú tak skutočne nenápadné.

Závesy za takúto všestrannosť vďačia hlavne širokej ponuke látok s rôznym dizajnom. Avšak nie je to len dizajn, ktorým sa látky závesov odlišujú. Aj schopnosť tienenia závesov môže byť na základe konkrétnej látky rôzna a to v rôznych stupňoch od jemného tlmenia svetla zvonku až po kompletné zatemnenie interiéru. Mimochodom ak sa ešte vrátime k dizajnu, vyberať si môžete aj z rôznych typov riasenia závesov.

Japonské steny nielen pre tých, ktorí potrebujú šetriť priestor

A práve spomínané riasenie môže niekedy predstavovať problém. Vyžaduje si totiž určitý priestor pri okne. Alternatívou, ktorá sa podobá na závesy, ale nie je tak priestorovo náročná, sú praktické japonské steny.

Ak vám to nič nehovorí, tak vedzte, že ide o látkové tienenie, ktorého jednotlivé kusy látky sú upevnené na koľajničkách, na ktorých sa aj pohybujú. Nie sú tým pádom nariasené a sú tak oveľa šetrnejšie, čo sa týka priestoru v okolí okien.

Podobne ako závesy aj japonské steny vynikajú nielen funkčnosťou, ale aj svojim dizajnom. Na rovných pásoch látky totiž vyniknú tak jemné ako aj výrazné vzory. Vďaka svojej „konštrukcii“ sa  však hodia hlavne do minimalistických interiérov. Samozrejmosťou je aj výber látok nielen na základe dizajnu, ale aj na základe rôznej priepustnosti svetla.

Zdroj obrázka:

Autor: Konstantin Yuganov / Stock.adobe.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.