Magazín o bývaní

Má na Slovensku význam používať solárne kolektory na vykurovanie?

1.58K 0

Už pri plánovaní výstavby domu si treba položiť otázku akým spôsobom chceme mať zabezpečené vykurovanie. Budeme mať radiátory alebo podlahové vykurovanie? Ohrev vody nám zaistí kotol na plyn alebo pevné palivo? Nesmieme však zabúdať, že existujú aj iné, ekologickejšie a ekonomickejšie varianty vykurovania a tým sú solárne kolektory. Či sa však naozaj oplatia a aké podmienky musí dom spĺňať, aby bola táto technológia efektívna si zodpovieme.

Oplatí sa investícia do solárnych kolektorov?

V prvom rade by sme si mali ujasniť, že sa jedná skôr o solárnu podporu vykurovania. Samozrejme, že sa dá zabezpečiť aj 100% účasť solárnych kolektorov pri vykurovaní, je to však príliš nákladné. A to z dôvodu, že najvyššie požiadavky na vykurovanie máme cez zimu, v tomto období svieti slnko málo alebo vôbec. Táto podpora má zmysel najmä v energeticky úsporných a  nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch.

Kolektorová plocha by mala predstavovať 15 až 25% celkovej vykurovacej plochy, čiže je potrebný väčší počet kolektorov. Môžeme ich umiestniť na plochú aj šikmú strechu alebo do záhrady, či na fasádu domu. Je potrebné vybrať miesto v smere najväčšieho slnečného žiarenia. Pre solárne kolektory používané na vykurovanie je najvýhodnejšia južná orientácia so sklonom 45 až 60°.

Aby boli solárne kolektory využité ešte efektívnejšie treba vyriešiť čo s prebytočným teplom urobíte v letnom období. Energia sa netvorí len vtedy keď ju potrebujete, ale je závislá od počasia. Tento prebytok môžete využiť napríklad na ohrev vody, ktorú použijete na umývanie riadu, sprchovanie alebo do bazénu.

Návratnosť investície

Pre výpočet návratnosti investície je dôležité poznať životnosť kolektorov, ktorá zohráva kľúčovú úlohu. Môžeme povedať, že je dôležitejším parametrom ako ich účinnosť. Kvalitné kolektory vydržia 25 až 30 rokov. Ak  teda zoberieme do úvahy rast cien energie a životnosť kvalitného solárneho systému približne 30 rokov návratnosť investície sa vráti už v prvej polovici životnosti. Solárny systém prináša úsporu 20 až 30% celkových nákladov na vykurovanie a ohrev teplej vody v domácnosti. Okrem toho predlžuje aj životnosť kotla viac ako dvojnásobne, čo nám opäť šetrí naše peňaženky.

Viac informácií o vykurovacích solárnych kolektoroch nájdete na https://www.viessmann.sk/.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.