Magazín o bývaní

5 dôvodov, prečo si vybrať ratanový záhradný nábytok

346 0

Záhradný nábytok sa vyrába z rôznych materiálov a medzi tie obľúbené určite patrí aj ratan. Dôvodov, prečo sa tento materiál objavuje na záhradách a terasách, je veľa. Treba však rozlišovať, či ide o umelý alebo prírodný ratan, pričom častejšie natrafíte na ten umelý.

Ratan odoláva vplyvom počasia

Umelý aj prírodný ratan sú odolné materiály, ale prírodný ratan nie je úplne vhodný do exteriéru, pretože poveternostné vplyvy ho môžu poškodiť. Umelý ratanový záhradný nábytok je odolný voči vplyvom počasia, problém mu nerobí dážď ani slnko, ale pri vysokých teplotách nad 40 °C je vhodnejšie schovať ho do tieňa. Počas zimy by ste mali nábytok uskladniť v interiéri, pretože mráz by mu uškodil.

Nábytok z ratanu je ľahký a pružný

Ratanový nábytok má nízku hmotnosť, najmä ak má hliníkovú konštrukciu. Nábytok tak môžete ľahko prenášať a manipulácia s ním je bezproblémová. Kvalitný ratanový nábytok je aj veľmi pohodlný.

Prírodný ratan, ak je naozaj kvalitný, poskytuje komfort aj bez matracov a podsedákov. Umelý ratan, vyrobený z polyetylénového vlákna, je tiež pružný a pohodlný. Ak teda hľadáte ľahký a pohodlný nábytok za prijateľnú cenu, ratan bude dobrá voľba.   

Oceníte aj nenáročnú údržbu ratanu

Umelý ratan si vyžaduje iba minimálnu starostlivosť. Stačí ho utrieť vlhkou handričkou alebo vystriekať hadicou a zbavíte sa prachu a nečistôt. Ani ležadlo z prírodného ratanu si nevyžaduje prácnu a časovo náročnú starostlivosť. Stačiť vám bude prachovka alebo vysávač, škvrny môžete vyčistiť vlhkou handričkou, inak nie je použitie vody najvhodnejšie. Na rozdiel od dreva sa pri ratane nevyžadujú žiadne ochranné nátery alebo aplikáciu olejov a podobne.

Výber farieb a dizajnu

Ak máte radšej prírodné materiály, asi najviac oceníte prírodný ratan a jeho jedinečný vzhľad. Umelý ratan je dostupný v rôznych farebných prevedeniach, takže si môžete vybrať čiernu, sivú, hnedú ale aj béžovú farbu.

Ponuka ratanového nábytku je pomerne široká, takže určite nebude problém nájsť súpravu, ktorá bude ako stvorená práve pre vašu záhradu, terasu alebo balkón. Kvalitná súprava ratanového nábytku je aj cenovo dostupná, takže tento materiál pre vás určite nebude sklamaním.

Ratanový nábytok je vhodný na časté používanie

Keď si kúpite ratanový nábytok, nemusí ísť len o sezónnu záležitosť. Ako už bolo spomenuté, umelý ratan zle znáša teploty pod nulou, ale v mraze asi nikto neposedáva v záhrade. Cez zimu ho môžete používať v zimnej záhrade alebo na zastrešenej a aspoň čiastočne uzavretej terase.

Aj nábytok z prírodného ratanu môžete používať celoročne, ale mal by byť skôr na krytej terase alebo balkóne, pretože je predsa len citlivejší na vplyvy počasia. Ratanový nábytok, či už umelý alebo prírodný, teda môžete používať celoročne a pokojne aj každý deň. 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.