Magazín o bývaní

Ako optimálne umiestniť solárne panely na rodinný dom

428 0

Solárne panely sú populárnym a ekologickým spôsobom výroby elektrickej energie pre rodinné domy. Ak máte záujem o vlastnú domácu fotovoltiku, správne umiestnenie solárnych panelov je kľúčové pre maximálne využitie slnečnej energie. V tomto článku vám poskytneme niekoľko dôležitých informácií a odporúčaní, ako optimálne umiestniť solárne panely na váš rodinný dom.

Výber vhodného miesta:

Prvým krokom je nájsť vhodné miesto pre inštaláciu solárnych panelov. Ideálne by malo byť miesto exponované slnečnému žiareniu počas väčšej časti dňa. Väčšina domov má strechu, ktorá je ideálnym miestom pre umiestnenie panelov. Je dôležité zvoliť časť strechy, ktorá nie je zatienená stromami, inými budovami alebo inými prekážkami. Pri výbere miesta je tiež vhodné zvážiť orientáciu strechy, pričom juhovýchodné alebo juhozápadné orientácie sú najlepšie pre využitie slnečného žiarenia.

Sklon a orientácia panelov:

Sklon a orientácia solárnych panelov majú významný vplyv na ich výkon. Ideálne by mali byť panelové moduly nainštalované pod uhlom medzi 30 a 45 stupňov. To umožňuje optimálne využitie slnečného žiarenia a minimalizuje stratu výkonu. Čo sa týka orientácie, panelové moduly by mali byť smerované smerom na juh, aby zachytili čo najviac slnečného svetla. V prípade, že strecha nie je orientovaná presne na juh, smerovanie panelov na juhozápad alebo juhovýchod je stále vhodné. Pri umiestňovaní panelov je dôležité minimalizovať ich vzájomné zatienenie, pretože tieň môže viesť k zníženiu celkového výkonu fotovoltického systému.

TIP: Snížte náklady na energiu s tepelnými čerpadly 

Možnosti alternatívneho umiestnenia:

Okrem strechy existujú aj iné možnosti umiestnenia solárnych panelov na rodinnom dome. Ak máte dostupný dostatok pozemku, môžete zvážiť inštaláciu samostatného solárneho pole. Táto možnosť vám umožňuje umiestniť panely vo vhodnej výške a skloni, bez obmedzení strechy. Ďalšou alternatívou je inštalácia panelov na fasádu domu. Fasádna domácí fotovoltika je stále viac populárnou voľbou, ktorá umožňuje využitie slnečnej energie aj na vertikálnych plochách budovy.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.