Magazín o bývaní

LED žiarovky – svetlo, ktoré nehreje!

2.51K 0

Kým tradičné halogénové žiarovky boli po dlhé desaťročia považované za najlepší spôsob svietenia, dnes už asi viete, že LED žiarovky sú jednoducho lepšie. Viete však, prečo?

Slovko LED je skratkou anglického výrazu Light Emitting Diode, čo je v preklade svetlo vyžarujúca dióda. A tak to naozaj je, LED žiarovky sú tu výlučne na to, aby vyžarovali svetlo. Spomíname to, keďže práve vo vyžarovaní svetla spočíval hlavný problém halogénových žiaroviek. Tie totiž, ako isto viete, nevyžarovali len svetlo, ale aj poriadnu dávku tepla. To je spôsobené tým, že svetlo v halogénovej žiarovke vzniká vďaka prechodu elektrického prúdu drôtikom s vysokým odporom. Práve veľký odpor drôtika sa stará o to, že pri prechode prúdu sa drôtik extrémne zahreje, vďaka čomu začne svietiť. Jediná nevýhoda tejto technológie však nie je len v produkcii zbytočného tepla a tak aj vyššej spotrebe a menšej efektivite. Drôtiku chvíľu trvá, kým sa úplne zahreje, halogénovej žiarovke tak trvá, kým dosiahne svoju plnú svietivosť. Navyše, je veľká, krehká a jej svietivosť tiež väčšinou nie je nijako oslnivá. Pozrime sa teda na jej nástupcu, LED žiarovky.

Keď svetlo, tak takéto…

Asi hlavnou vecou, ktorú si pri LED žiarovkách všimnete, je ich neporovnateľne nižšia spotreba v porovnaní s tradičnými žiarovkami. Keďže neprodukujú takmer žiadne tepelné straty a princíp ich fungovania je iný ako v prípade halogénov, ich spotreba je skutočne nízka. Nie je to však len o spotrebe. LED žiarovky môžu byť veľmi malé a pritom mať veľmi vysokú svietivosť, ktorá je dostupná prakticky okamžite od zapnutia. Ich výroba je lacná a jednoduchá, nespotrebuje sa pri nej tak veľké množstvo materiálov. A ešte k tomu sú veľmi odolné. Ich použitie je tak neobmedzené, v domácnosti môžete využívať rôzne formy LED svietenia, či už LED panely, LED žiarovky alebo aj moderné LED pásy, ktoré nájdete tu – ledakcia.sk/led-pasy/. Veľký výber iných LED svietidiel na mnohé účely nájdete na webe spoločnosti LED Akcia. Tak nečakajte a vyberte si svoje LED svietilo aj vy!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.