Magazín o bývaní

Atramentová tlačiareň domov a laserová do kancelárie. Alebo nie?

48 0

Kde je podľa vás typické využitie atramentových a kde laserových tlačiarní? S najväčšou pravdepodobnosťou odpoviete, že atramentové tlačiarne patria do domácností a laserové do firemného prostredia. Vo väčšine prípadov budete mať aj pravdu, ale to neznamená, že neexistujú výnimky.

Prostredie samé o sebe nie je až tak dôležité

Na akejkoľvek tlačiarni môžete tlačiť čokoľvek. Otázkou však je, s akým výsledkom. Na tlač dokumentov sú vhodnejšie laserové tlačiarne a na fotografie, či pokročilú grafiku zas tlačiarne atramentové, napríklad Epson L3050.

Toto zjednodušené rozdelenie je obzvlášť výrazné pri tlači fotografií, čo je úloha, na ktorú nie sú laserové tlačiarne príliš vhodné. Naopak, výhoda laserových tlačiarní pri tlači dokumentov nie je na prvý pohľad až tak výrazná.

Pri výbere z týchto dvoch najrozšírenejších typov tlačiarní tak nejde ani tak o to, v akom prostredí sa tlačiareň bude využívať, ale dôležité je to, na tlač čoho sa bude používať. A tu vznikajú spomínané výnimky.

Atramentová tlačiareň vo firme

Môže sa nájsť firma, ktorá aj ak nepotrebuje rovno tlačiť fotografie, tak potrebuje tlačiť pokročilú grafiku. Aby kvalita takýchto výtlačkov bola dobrá, bude na to potrebná atramentová tlačiareň. Minimálne jedna by sa tak v takejto firme mala nachádzať.

Laserová doma

A čo využitie v domácnosti? Zďaleka nie každý si doma tlačí fotografie. Ak s tým ani neplánuje začať a tiež nebude tlačiť pokročilú grafiku, má rozhodne zmysel zvážiť laserovú tlačiareň. Áno, povedali sme, že rozdiel v kvalite tlače dokumentov nie je až tak zásadný ako pri fotografiách. Do hry však vstupuje ekonomické hľadisko.

Laserové tlačiarne majú síce vo všeobecnosti vyššiu obstarávaciu cenu, ale pri tej predsa investícia do tlače nekončí. Laserové tlačiarne majú výrazne nižšie náklady na tlač a tak môžete ušetriť pri nákupe tonerov do tlačiarne.

A čo keď netlačíte v takom objeme, aby sa vám investícia týmto spôsobom v rozumnej dobe vrátila? V takom prípade oceníte ešte jednu výhodou laserových tlačiarní. Nemusíte sa obávať žiadne zasychania farby ako v prípade atramentových tlačiarní.

Zdroj obrázka:

Autor: New Africa / Stock.adobe.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.