Magazín o bývaní

Kľúčový aspekt v kancelárii: Denné svetlo a osvetlenie

1.43K 0

Kvalitné interné prostredie v kancelárii má veľký vplyv na naše telo i dušu – a potom sa odzkradľuje na tom, ako sme v práci výkonní. Na to, aby sme sa v kancelárii dlhodobo „cítili“ zdravo a aby bola sama o sebe prospešná pre telo aj dušu, nestačí, aby mala len pekný dizajn. Je dôležité, aby spĺňala niekoľko dôležitých funkcií – od dobrej kvality vzduchu, prírodných materiálov až po kvalitnú akustiku a denné svetlo.

Výskum organizácie ABSL, spoločností Skanska a JLL potvrdzuje, že až 87% zamestnancov považuje dostatok denného svetla v kanceláriách za jeden z najdôležitejších faktorov zlepšujúcich ich koncentráciu a kvalitu odrobenej práci.

Pre zariadenie kancelárie nábytkom vzhľadom k polohe okien tak, aby mohlo byť pri práci maximálne využité denné svetlo (pozor na rozmiestnenie monitorov), je potrebné vybrať vhodný typ svietidiel.

Aby sme sa vyhli tieneniu, oslneniu či k nerovnomernému osvetleniu, malo by byť rozmiestnenie svietidiel v kanceláriách vždy konzultované s odborným projektantom v odbore osvetľovania. Ten by mal podľa veľkosti kancelárie, počte a umiestnení okien a toho, aká pracovná činnosť sa bude v kancelárii vykonávať, najskôr rozhodnúť o tom, ako by malo byť osvetlenie riešené (napr. jednotne ovládateľné celkové osvetlenie, doplnkové osvetlenie individuálne ovládateľné jednotlivými pracovníkmi a pod .). Následne rozhodne o správnom počte svietidiel, ktoré budú osadené vhodnými svetelnými zdrojmi, ich rozmiestnení, vrátane vhodného spôsobu ovládania osvetlenia tak, aby výsledné osvetlenie vyhovovalo platným európskym normám a predpisom. Vďaka širokej ponuke kvalitných svietidiel a svetelných zdrojov spolu s vyspelými technickými možnosťami, je možné v súlade s ekonomickými možnosťami investora navrhnúť osvetlenia na mieru pre každú miestnosť a pracovnú plochu.

Pri osvetleniach netreba zabúdať ani na neoddeliteľnú súčasť kancelárskych priestorov ako zázemie a sociálne zariadenia. Tu je potrebné dbať ako na správnu intenzitu osvetlenia, tak aj na predpísanú triedu krytia IPxx. V priestoroch s nepravidelnou návštevou (chodby, šatne, atď.) je možné zvoliť inteligentné riadiace jednotky (s použitím čidiel prítomnosti osôb), ktoré zabezpečia vhodné prevádzkové osvetlenie po určený čas. Všetko je potrebné konzultovať s odborníkom alebo renomovaným výrobcom.

Okrem kvalitného denného svetla je pre zdravie kľúčovo dôležité zdravé sedenie.

Ľudské telo nie je na dlhodobé sedenie uspôsobené a už vôbec, ak budete sedieť na zlej a nekvalitnej stoličke so zaguľatenými chrbtom, ohnutou šijou či na nevhodne tvarovanom sedáku. V takom prípade sa bolesti dostavia veľmi skoro a čím je človek starší, tým sa môžu bolesti objaviť skôr. V takomto prípade sa treba informovať o výhodách, aké majú napríklad ergonomické stoličky.

Ďalším skvelým pomocníkom pri práci je výškovo nastaviteľný stôl, ktorý vám dovolí striedať pracovné polohy medzi sedením a státím len stlačením tlačidla.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.