Magazín o bývaní

Ako pripraviť oplotenie na zimu?

686 0

Pletivo potrebuje pravidelnú údržbu odvíjajúcu sa od typu oplotenia. Ak chcete čo najmenej práce, vedzte, že takmer bezúdržbové je plotové pletivo.

Pri výbere oplotenia väčšina majiteľov pozemkov a rodinných domov zvažuje dôležité faktory, ako napríklad životnosť pletiva, odolnosť voči poškodeniu, záručnú lehotu, dizajn a cenu. Avšak zabúdajú, že ak im má oplotenie spoľahlivo slúžiť dlhé roky a dobre vyzerať, potrebuje pred zimou údržbu. Tá sa odvíja od konkrétneho typu plota.

Neviete, ako sa postarať o plot pred zimou? Prečítajte  si stručné zhrnutie.

Ako pripraviť plot na zimu? Závisí to od jeho typu

Drevený plot

Drevený plot je síce atraktívny na pohľad, ale náchylný na poškodenie poveternostnými vplyvmi. Sneh v kombinácii s mrazom a vetrom mu neprospievajú. Pred zimou je potrebné plot skontrolovať, očistiť ho od buriny či napadaného lístia. Spravidla raz za tri roky sa odporúča drevo ošetriť špeciálnym náterom.

Plotové pletivo

Nenáročné na údržbu je plotové pletivo. Najčastejšie sa používajú 4-hranné pozinkované alebo poplastované pletivo, zvárané pletivá v rolkách a zvárané panely. Poplastované pletivo disponuje špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá ho chráni pred poškodením poveternostnými vplyvmi. Pred zimou žiadnu údržbu nepotrebuje.

4-hranné pozinkované pletivo má životnosť minimálne 6 rokov. Avšak pokiaľ ho každý rok pred zimou skontrolujete a ošetríte prípadnú koróziu, vydrží vám oveľa dlhšie.

Živý plot

Živý plot vyžaduje pravidelnú úpravu počas celého roka. To isté platí aj pre zálievku či prihnojovanie. Pokiaľ je suchá zima, nezabudnite živému plotu dopriať vodu aj počas tohto obdobia.

Kovový plot

Väčšinu kovových plotov z nehrdzavejúcej ocele je potrebné spočiatku ošetrovať pieskovaním, neskôr práškovou farbou. Týmto spôsobom sa dá účinne predchádzať korózii. Ideálne je tak urobiť ešte pred zimou.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.