Magazín o bývaní

Výhody infrasauny a ako si ju užiť doma

852 0

Saunovanie je populárny a rozšírený spôsob zdravej relaxácie – vášmu telu krátkodobé rozohriatie iba prospeje. Zatiaľ, čo tzv. Suchá aj fínska sauna ohrieva vzduch, infračervená sauna produkuje žiarenie, ktoré vďaka elektromagnetickému žiareniu zohrieva priamo vaše telo. Existujú tri typy infražiaričov zoradené podľa životnosti a efektivity – keramické, svetelné keramické a karbónové.

Benefity infračervenej sauny

Zdravotné výhody infračervenej sauny sú veľmi podobné ako benefity suchej sauny – uvoľňovanie svalstva a pomoc pri bolestiach kĺbov, lepšie prekrvenie tela, zlepšenie spánku a mnohé ďalšie pozitívne vplyvy, ktoré výskumníci stále skúmajú. Hoci by sa saunovaniu mali vyhýbať napr. tehotné ženy či ľudia so srdcovými problémami, pri dobrom používaní sú benefity infrasauny veľmi silným argumentom v jej prospech. Výskumy tiež ukázali, že infračervené sauny odvádzajú z tela toxíny pomocou potu intenzívnejšie.

Infrasauna je tiež relatívne jednoduchá na inštaláciu a oproti fínskej saune spotrebuje asi o dve tretiny menej energie, čo je výrazný rozdiel. Pre porovnanie, ročné náklady na fínsku saunu predstavujú približne 280 eur, pričom pri infrasaune ide o čiastky približne v rozmedzí 30 – 80 eur (v závislosti na veľkosti sauny), čo je porovnateľné s nákladmi na naparovaciu žehličku. 

Údržba je taktiež jednoduchšie, keďže riziko šírenia baktérií, plesní či nečistôt je v infrasaune nižšie. Fínska sauna je populárnejšia a “sociálnejšia”, teda výhodnejšia, ak sa saunuje viac ľudí. Ak však ide o domáce použitie, infračervená sauna býva výhodnejšou voľbou. Naviac, jej nižšia teplota je bezpečná aj pre deti.

Na čo myslieť, ak chcete mať doma infrasaunu

Dá sa povedať, že ak máte doma priestor, môžete mať infrasaunu. Menšie modely infračervených saun nezaberú veľa miesta – dajú sa umiestniť do rodinného domu alebo väčšieho bytu. Inštalácia býva jednoduchá a nepotrebujete pri nej pomoc odborníka ani pri montáži, ani pri zapájaní do elektriny. Stačí si len vybrať model – veľkosť záleží na počte osôb, ktoré budú naraz v saune. 

Hoci majú infrasauny jednoduchšiu údržbu, nemali by ste ju zanedbávať. Potiť sa v nej budete dosť :). Odporúča sa saunu raz za čas poriadne vydrhnúť špeciálnym čistiacim prípravkom na sauny. Starostlivosť o drevo v saune zahŕňa jeho impregnáciu a posilnenie – na tento účel používajú majitelia sauny najčastejšie parafínový olej. Ďalšie príslušenstvo do infračervenej sauny zahŕňa rôzne masážne pomôcky na zlepšenie prekrvenia či peelingovú soľ na skrášlenie pokožky.

Treba myslieť aj na zodpovedné saunovanie. Infračervená sauna je na pocit menej horúca ako fínska, to však neznamená, že vaše telo nie je vystavené určitej námahe z tepla. Preto pred vstupom do sauny nekonzumujte alkohol, pite dostatok vody, prudko nevstávajte, aby sa vám nezatočila hlava a doprajte po saune svojmu telu chvíľu na spamätanie sa z teplotného šoku. Výsledkom bude, že si budete užívať zdravotné a relaxačné účinky domácej infrasauny pravidelne. 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.