Magazín o bývaní

Tipy a triky ako sa postarať o TOP interiérové doplnky

408 0

Ste zvedavý tvor, ktorého fascinuje vôňa a čistota závesov a záclon u vašich známych? Potrebujete prísť na to, ale hanbíte sa ich opýtať, čo používajú na čistenie bytového textilu alebo tapiet? Nemusíte mať obavy, my vám tieto triky priblížime.

Ako čistiť záclony a závesy

Bytový textil nestačí prať na programe, ktorý uznáte za vhodný. Zasluhuje si to osobitnú pozornosť a prípravu, pretože vaše záclony a závesy nemusíte vyčistiť správne a môžete ich navyše aj poškodiť.

Pri praní záclon postupujte takto: záclony si najprv roztrieďte podľa materiálu, farby, dĺžky a miery zašpinenia. Biele záclony namočte do studenej vody v lavóry, do ktorého pridajte chemický bieliaci prostriedok alebo sódu bikarbónu. Záclony v lavóri poriadne ponárajte a nechajte odstáť celú noc. Potom ich ešte preplákajte v studenej vode a vložte do bubna práčky. Takto postupujte aj pri farebných záclonách, ale nepridávajte bieliace činidlá. Nastavte si šetrný program v práčke, 300 až 400 otáčok, teplotu 30 až 40°C a môžete prať. Potom záclony vyveste a predídete tak ich krčeniu.

Vaše závesy si vyžadujú podobný postup čistenia ako záclony, avšak pri nadrozmerných veľkostiach vám radíme, aby ste navštívili najbližšiu čistiareň, kde sa o ne dobre postarajú a bez vašej námahy. Pri farebných závesoch neodporúčame používať bieliace prostriedky, aby vám nevytiahli pôvodnú farbu a nevytvorili tak nechcené škvrny. Používajte radšej pracie prostriedky na ne určené. Väčšinou všetko býva napísané na etikete výrobku, tak ak ešte nevybledol informácie nájdete tam. Ak ste ho už odstrihli odporúčame vám prať na šetrnom programe a po vypraní ich vyvesiť na plocho na stojan na prádlo. Závesy sa krásne vypnú. Môžete ich aj prežehliť pri teplote 110 °C z rubovej strany. Hotovo.

Predĺžte životnosť vašich tapiet na stenu

Ak potrebujete oprášiť prach z vašich tapiet alebo odstrániť mastnotu a iné nečistoty z nich, poradíme vám ako treba postupovať. Celý postup čistenia tapety spočíva v tom, z akého materiálu je vyrobená a teda, čo si k nej môžete dovoliť. Čistenie vinylového alebo skleneného povrchu sa robí pomocou jemného utierania vlhkou handričkou.

Reliéfne, bambusové a papierové tapety čistite naopak suchou utierkou, mäkkou kefkou alebo použite vysávač s príslušným nadstavcom. Pre každú jednu tapetu dostať mnoho čistiacich prostriedkov, no ak túžite už po osvedčených, skúste použiť kriedu, citrón, mastenec alebo mydlovú vodu. Dbajte však na to, aby vaše čistenie bolo nielen dôsledné, ale aj jemné.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.