Magazín o bývaní

Ako si usporiadať spálňu s bábätkom

361 0

Príchod nového člena rodiny si predstavujeme ako navoňanú scénu z obľúbeného seriálu, plnú jemného svetla, úsmevov a lásky. Ako sa na tento deň pripraviť a vytvoriť svojmu dieťatku i sebe to najpohodlnejšie miesto na život? Týchto päť krokov vám pomôže usporiadať spálňu tak, aby v nej bolo miesto pre bábätko.

1. Vylepšenie postele

Nová posteľ by sa mala v spoločnom byte či dome objaviť už počas tehotenstva a platí základné pravidlo – čím širšia, tým lepšie. Pripravte sa na to, že sa budete viac prevracať a kvôli rastúcemu brušku možno pribudne do postele aj špeciálny (a zároveň obrovský) vankúš.  Nejde však iba o rozmery. Dôležitý je aj materiál, z ktorého je lôžko vyrobené, preto si zistite čo najviac o masívnych drevených posteliach. Sú celé vyrobené z prírodného materiálu – dreva – takže sú stopercentne netoxické. Neobsahujú lepidlá a ftaláty, ktoré by rozhodne nemali byť v blízkosti vášho bábätka. A napokon – sú na dotyk príjemne hrejivé, na rozdiel od kovových postelí.

2. Vlastný priestor pre váš malý zázrak

Budete ho chcieť mať neustále pri sebe, ale čím skôr si bábätko zvykne spať vo vlastnom priestore, tým lepšie pre všetkých zúčastnených. Preto je základným prvkom nového usporiadania vašej spálne, ktorú by ste mali kúpiť ako prvú, postieľka pre bábätko.

Najdôležitejšia je pritom jej bezpečnosť. Zvyčajne jej steny tvoria tyčky, ktoré majú mať takú vzdialenosť od seba, aby dieťa cez nich nemohlo prestrčiť hlavičku a zaseknúť sa. Aj keď je to moderné a nájdete stovky fotografií na Pintereste, nedávajte do postieľky priveľa dekorácií. Čím menej toho v nej je, tým lepšie. Zvážte najmä bezpečnostnú kameru a monitor dychu dieťatka.

3. Pridanie ďalších vankúšov

Budete ich hľadať uprostred noci – extra vankúše na chrbát, extra vankúše pod vankúš na dojčenie, pod hlavu, alebo na podloženie bábätka, ak spí naboku. Pripravte si aspoň štyri vankúše v rôznych veľkostiach a s rôznou mierou tvrdosti – napríklad dojčiaci vankúš s väčšou oporou chrbta.

4. Prebaľovací pultík

Spálňa pre dospelých a spálňa pre rodinu s dieťaťom je jednoducho úplne iná miestnosť. Ak ste doteraz mali v rohu miestnosti pracovný kútik, teraz toto miesto obetujete prebaľovaciemu pultíku. Vylepšite ho o niekoľko vychytávok – košíček s najdôležitejšími krémami, dezinfekciou na ruky, vlhčenými obrúskami… Ale skvelým tipom je aj umiestnenie koša na špinavú bielizeň rovno vedľa. Na prebaľovacom pultíku budete totiž dieťa najčastejšie prezliekať a takto si ušetríte cestu do kúpeľne alebo práčovne štyrikrát denne. Samozrejmosťou by mala byť zásuvka alebo skrinka, do ktorej uložíte zásoby plienok.

5. Príprava nočného stolíka pri kresle na dojčenie

Podobne ako prebaľovací pultík aj nočný stolík a dojčiace kreslo na dojčenie musia byť neustále pripravené na použitie. Praktické je na ňom najmä to, že v ňom zhromaždíte všetky veci, ktoré budete potrebovať a tak ich nebudete neustále hľadať po celom byte. Toto praktické miesto zároveň poskytne bábätku určitú rutinu – samozrejme, budete dojčiť aj v posteli, ale počas dňa to môže byť veľmi pohodlné v kresle, ktoré zvyčajne staviame do rohu izby. Malo by mať vysokú opierku na chrbát, aby ste sa mohli pohodlne oprieť a vydržali v ňom aj celé hodiny.

A čo v takomto stolíku nesmie chýbať? Napríklad krém na bradavky, klobúčiky na bradavky, vlhčené obrúsky, podbradník na odgrgnutie po kojení, látkové plienky, podložky na dojčenie, fľaša s vodou na pitie a niekoľko zdravých snackov, napríklad ovocné tyčinky s datľami. Nočný stolík so zásuvkou skutočne pomáha udržiavať poriadok v izbe a zároveň necháva všetko vybavenie na dosah.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.