Magazín o bývaní

Zabráňte prehrievaniu bytu s dizajnovými žalúziami a roletami

2.13K 0

Tieniaca technika umožňuje regulovať slnečné lúče, zvýšiť súkromie a znížiť výdavky na klimatizáciu či kúrenie. Preto sa v poslednej dobe stáva nepostrádateľnou súčasťou každej domácnosti. V súčasnosti však existuje veľké množstvo druhov tieniacej techniky a občas je zložité sa v nich orientovať, nieto potom vybrať tú najvhodnejšiu pre vaše okná. Preto sme pre vás zhrnuli výhody a nevýhody dvoch základných typov – vnútorných a vonkajších roliet a žalúzií.

Aké máte možnosti?

Všeobecne neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by jednoznačne hovorilo, ktorý z typov tieniacej techniky je ten najlepší. Jej výber je totiž závislý na tom, čo si od zariadení sľubujete. Hľadáte tienenie, ktoré bude iba tieniť, alebo tiež izolovať teplo? Trápi vás intenzívne svetlo z ulice, ktoré vám nedovolí spať? Alebo len chcete zabrániť zvedavým okoloidúcim, aby nevideli skrz vaše okná? Podľa vašich priorít potom môžete zvoliť ten typ tieniacej techniky, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie.

Urobte z žalúzií dizajnový doplnok bytu

Vnútorné tienenie už dávno neznamená len klasické, nevzhľadné hliníkové žalúzie. Vybrať si môžete z celej rady horizontálnych aj vertikálnych žalúzií a roliet. Stále populárnejšie sú vďaka svojej rozmanitosti vzorov a farieb tiež látkové žalúzie a rolety. Z ponúkaných možností si vyberiete ako elegantné jednofarebné kusy, tak aj rôzne farebné kombinácie. Tie môžu byť zaujímavým dizajnovým riešením, ktoré oživia váš byt.

Vnútorné tienenie sa používa predovšetkým z dvoch dôvodov. Jednak je to kvôli zaisteniu súkromia pri večerných hodinách, počas ktorých je do bytu vidieť. Druhým dôvodom je zamedzenie prístupu svetla či už v noci kvôli spánku, alebo počas dňa napríklad pri sledovaní televízie. Na rozdiel od vonkajšieho tienenia sú však lúče zastavené až vo vnútri bytu, nepomôžu teda výrazne proti nadmernému prehrievaniu izieb.

Veľkou výhodou vnútorného tienenia je jednoduchá inštalácia. Tá nevyžaduje žiadne väčšie stavebné zásahy a prebieha veľmi rýchlo. Jednoduchá je aj údržba žalúzií a roliet, stačí ich len umyť vodou, v prípade látkových roliet vyprať. Tiež ich cena je v porovnaní s vonkajším tienením podstatne nižšia.

Rolety, ktoré vás ochránia pred slnkom aj vlámaním

Oproti vnútornému tieneniu poskytuje to vonkajšie oveľa širšiu ponuku funkcií. Základná funkcia je opäť možnosť úplného zatemnenia priestoru. Je dôležité sa rozhodnúť, či použiť vonkajšie rolety či žalúzie – tie vám vďaka možnosti natáčania poskytnú oveľa lepšiu reguláciu prenášaného svetla. U roliet môžete svetlo regulovať tiež, avšak iba výškou vytiahnutia rolety. Vďaka tomu, že vonkajšie tienenie zachytí slnečné lúče skôr, než sa dostanú do interiéru, dokáže počas horúcich letných dní ochrániť byt pred prehrievaním. Teplota sa vďaka nim môže znížiť až o 8 ° C. Pri zatiahnutí roliet sa vytvára medzi nimi a oknom vzduchová kapsa, ktorá naopak pri zimných mesiacoch bráni úniku tepla a šetrí vám tak peniaze za kúrenie.

Ďalšou funkciou vonkajších roliet je ochrana okna pred prachom, dažďom a poveternostnými podmienkami. Rolety v prípade potreby okno úplne utesní a výrazne tak predlžujú jeho životnosť. Zatiahnuté rolety tiež poskytujú čiastočnú ochranu proti vlámaniu do bytu. Preniknúť cez ne je relatívne zložité a v mnohých prípadoch takto zabezpečené okná zlodeja vopred odradí.

Ovládanie pomocou mobilu? Žiadny problém

Otázka, ktorú musíte vyriešiť pri nákupe vonkajšieho tienenia, je tiež vaša požiadavka na ovládanie. Najlacnejším variantom je klasické, manuálne zaťahovanie pomocou kľučky alebo retiazky. Drahším riešením je rozšírenie o elektromotor. Tienenie potom môžete ovládať pomocou ovládacieho panelu alebo diaľkového ovládača, u drahších modelov nie je problém ani ovládanie na diaľku pomocou mobilnej aplikácie, nastavenia intervalov automatického sťahovania, alebo vyťahovaním podľa senzorov reagujúcich na počasie.

Nevýhodou vonkajšieho tienenia je však vyššia nákupná cena a tiež náročnejšia inštalácia. Pri stavbe nových domov je možné kazetu úplne ukryť do fasády, u starších domov je nutné ju čiastočne alebo úplne priznať. Ďalším problémom je fakt, že inštalovaná kazeta nad oknom čiastočne zabraňuje prístupu svetla a znižuje tak svetelnosť v byte.

Ak sa stále nemôžete rozhodnúť aký typ tienenia vybrať, môžete skúsiť kombináciu viacerých druhov. Pomocou kombinácie vonkajších roliet, ktoré chránia pred teplom a okolitým prostredím a vnútorných látkových žalúzií, ktoré dodajú vášmu bytu patričnú eleganciu, môžete docieliť ideálneho riešenia.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.