Magazín o bývaní

Ako správne vybrať vhodné svietidlá?

1.63K 0

O nezdravých účinkoch slnečného žiarenia na naše telo vieme toho všetci asi viac než dosť. Bez tohto prirodzeného zdroja svetla by sme však určite nedokázali existovať. V správnej miere a intenzite je nakoniec aj pár slnečných a teplých lúčov pre náš ľudský organizmus naozaj dôležitých.

Ako vybrať vhodné svietidlo?

Ako vybrať vhodné svietidlo? (Zdroj: https://pixabay.com/sk/lampa-odtie%C5%88-svetlo-tienidlo-1209278/)

Slnečné svetlo a tma spôsobujú uvoľňovanie hormónov v našom mozgu. Počas dňa a vplyvom svetelnej energie zo slnka sa začína v našom tele produkovať väčšie množstvo serotonínu, čo je hormón spájaný s nárastom pocitu dobrej nálady. Naopak v noci a s ubúdaním intenzity svetla sa začína v našom mozgu aktivovať melatonín, ktorý je zodpovedný za ospalosť a prípravu tela na spánok.

Toto je všetko prirodzená forma osvetlenia, ktorú človek zatiaľ moc pod kontrolou mať nemôže. Iné je to v prípade osvetlenia interiéru. Tu si môžeme vyberať podľa vlastných hodnôt a spôsobu života.

Osvetlenie je najdôležitejším aspektom pri navrhovaní a zariaďovaní vašej domácnosti, kancelárie a iných priestorov, v ktorých trávite väčšinu svojho času. Nesprávne osvetlená miestnosť, môže ovplyvňovať vašu náladu a nakoniec aj životný štýl, ktorý vediete. Ako ho ale vybrať?

Typ svetla

Základnou otázkou, ktorá je na začiatku najdôležitejšia je typ osvetlenia. V marci 2009 Európska komisia (EK) definitívne odsúhlasila zákaz používania tradičných žiaroviek v súvislosti s obmedzením emisií CO2. V priebehu rokov 2009 až 2012 boli žiarovky postupne stiahnuté z trhu. Klasickú žiarovku by ste teda na trhu už nájsť nemali, aj keď vás tvar môže niekedy pomýliť. Ten ostal rovnaký, no technológia je úspornejšia a menej škodlivá. Od LED žiaroviek až po špeciálne bodové svetlá, si máte z čoho vybrať.

Pre vás je dôležitejšie vedieť, či bude svetlo na strop, stenu, alebo pôjde o mobilnejšie varianty. Všade bude ale výber svetla ovplyvňovať spôsob života a práce, podobne to platí aj v tomto prípade.

Veľkosť

Veľmi veľa majiteľov domov si vyberá tento základný a hlavný doplnok bývania v rôznom prevedení a technickom spracovaní, v závislosti od charakteru miestnosti. To je veľmi dobrý krok, no myslite aj na veľkosť svietidla a miestnosti, do ktorej bude vyberané.

Nezabudnite ani na výšku umiestnenia svetla, aby vám pri prirodzenom pohybe nič neprekážalo a nebúchali ste hlavou do svetla. Premerajte si miestnosť, jej výšku, šírku a dĺžku, môže vám to pomôcť!

Svietidlo

Svietidlo (Zdroj: https://pixabay.com/sk/stropn%C3%A9-svetl%C3%A1-lampa-luster-335975/)

Rovnováha osvetlenia

Žiarovky majú zvyčajne jasný rozsah intenzity a farby, ktorá sa meria pomocou kelvinovej stupnice. Rovnováha osvetlenia je tiež dôležitá vec. Aby ste ju zvýšili, zabezpečte, aby všetky svetlá v miestnosti mali rovnakú teplotu farieb. Toto označenie nájdete na obaloch.

Rôzne teploty farieb menia vašu náladu a vytvárajú tak nudné prostredie. Najlepšie žiarovky pre bežné osvetlenie sú zvyčajne fluoreskujúce žiarovky (6500k). Je to preto, že ich intenzita nie je prehnaná a podobá sa bežnému dennému svetlu.

Nepriame osvetlenie

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorým umelé osvetlenie počas pracovnej doby prekáža. V zimných mesiacoch si ho nakoniec užijete v dostatočnom množstve aj doma.

Priame osvetlenie ale môže spôsobiť vážne bolesti hlavy a všetky tieto problémy nakoniec povedú k nízkej produktivite a únave.

Aby ste vyriešili tento problém, zabezpečte si aj bočné lampy namiesto priameho osvetlenia nad hlavou . Alebo ak máte oboje, môžete vypnúť stropné svetlá a použiť bočné svetlá. Odstup svetelných zdrojov je tiež dôležitý. Neumiestňujte ich všetky na jednu pozíciu, namiesto toho ich rovnomerne rozložte okolo seba, aby sa vytvorené svetlo mohlo dostať do každého rohu.

Intenzita osvetlenia

Pri výbere osvetlenia pre vašu domácnosť je dobré mať na pamäti, že tento priestor má rôzne oblasti, ktoré je potrebné rozjasniť. Osvetlenie, ktoré sa bude používať pri vchode, je úplne odlišné od osvetlenia, ktoré bude slúžiť pri vašom stole.

Napríklad, ak osvetlíte svoj pracovný stôl so svetlom určeným do vchodu, je veľká pravdepodobnosť, že z toho nebudete nadšení. Vstupné svetlo je zvyčajne jasnejšie ako svetlá používané pri stole.

Pred výberom vždy skontrolujte aj spotrebu elektrickej energie žiarovky (tiež uvádzané na obale). Najvhodnejšie žiarovky pre vstupné miestnosti sú zvyčajne do 20 wattov (LED žiarovky) a tie do kuchyne v rozsahu od 4 do 8 wattov.

Ak chcete mať elegantný a príjemný domov bez toho, aby ste utrácali veľa peňazí a úsilia, potom zvážte nasledujúce tipy a vyhýbajte sa chybám pri kupovaní osvetlenia. Nezabudnite, že interiér nie je určený len pre vás, je tu množstvo ďalších ľudí, členov rodiny alebo kolegov v práci. Preto vždy zvážte implementáciu moderných osvetľovacích techník, ktoré uprednostňujú nie len vás, ale aj všetkých naokolo!


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.