Magazín o bývaní

Tepelné čerpadlá vás zbavia starosti s vysokými účtami za teplo

796 0

Trh s tepelnými čerpadlami, merané počtom predaných zariadení, rastie v Európe už od roku 2012, pričom aj do budúcnosti možno očakávať ďalší zvýšený záujem o tento zdroj tepla. Čo za týmto rastom stojí, to sa dozviete na nižšie uvedených riadkoch.

Tepelné čerpadlá nie sú pre Európu ničím novým, k prvému masívnemu rozšíreniu došlo v 70. rokoch minulého storočia v rámci tzv. ropného šoku. Za rastúcim záujmom o tepelné čerpadlá stoja z veľkej časti doterajšie skúsenosti s nimi, t. j. :

  • Tepelné čerpadlá sú spoľahlivým zdrojom tepla schopným pokryť všetok dopyt po teple a teplej vody bez ohľadu na poveternostné podmienky. K prvému masívnemu rozšíreniu tepelných čerpadiel došlo v Škandinávii, kde čerpadlá nahrádzali kotle na vykurovacie oleje. Aj v podmienkach okolo Severného polárneho kruhu čerpadlá fungujú spoľahlivo po desiatky rokov.
  • Tepelné čerpadlá sú prívetivé k životnému prostrediu, aj v rámci dnešných prísnych merítok ich možno považovať za zdroj čistej energie, aj preto ich rozšírenie podporujú jednotlivé vlády Európy.
  • Tepelné čerpadlá dokážu vyrábať teplo s veľmi nízkymi nákladmi. Aj v prostredí nízkych cien zemného plynu, uhlia či elektriny, tepelné čerpadlá zem / voda boli zdrojom tepla so suverénne najnižšími prevádzkovými nákladmi, pozri kalkulačku na webe tzb-info.cz.
  • Okrem toho, že dokážu lacno a spoľahlivo produkovať teplo a teplú vodu, je možné ich využiť aj ako klimatizáciu, na ohrev vody v bazéne, nie je nutné do nich prikladať či im skladovať palivo, t. j. domácnostiam i firmám prináša množstvo doplnkových výhod.
  • Tepelné čerpadlá si „palivo“ v podobe geotermálneho tepla či vonkajšieho vzduchu odoberajú zo svojho okolia samé. Tieto zdroje energií sa v rámci celej Európy nachádzajú zadarmo a v prakticky nevyčerpateľnom množstve. Vďaka tomu, pri tepelných čerpadlách je možné ľahko a presne predpokladať dlhodobé náklady spojené s výrobou tepla a teplej vody.

Aj vďaka vyššie uvedeným výhodám sa tepelným čerpadlám vyhýbajú regulácie a zákazy, tak ako je to napr. pri kotloch na drevo, uhlie či zemný plyn. Ako už bolo spomenuté vyššie, tepelné čerpadlá patria naprieč Európou k tzv. podporovaným zdrojom energiám, kedy domácnosti dokonca môžu na obstaranie tepelných čerpadiel získať príspevok od štátu.

Pokiaľ sa aj vy chcete na dlhú dobu zbaviť starostí s vysokými účtami za energie či budúcimi obmedzeniami využívania rôznych zdrojov tepla, začnite sa ešte dnes zaujímať o možnosti využitia tepelných čerpadiel vo vašej domácnosti.

Zdroj obrázku: David Papazian / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.