Druhy stavebných výkresov sa odvíjajú od stupňa stavebného konania a jeho jednotlivých častí. Ich vypracovanie majú na starosti viacerí odborníci od architekta, projektanta, statika až po geológa.
Na spracovanie technickej stránky výkresu sa používajú rôzne špecializované cad programy.
Situačný výkres pre územné rozhodnutie
Väčšina bežnej stavebnej dokumentácie musí obsahovať výkres pre územné rozhodnutie. Územné rozhodnutie je vlastne schválenie daného typu stavby a jej osadenia na konkrétnom pozemku, v konkrétnej časti obce alebo mesta.
Každé mesto, mestská časť alebo obec má svoj vlastný územný plán a zástavbovú štúdiu, na základe ktorej tieto rozhodnutia vydáva budúcemu stavebníkovi.
Súčasťou dokumentácie k územnému rozhodnutiu musí byť:
- urbanistické začlenenie stavby do územia,
- vyznačenie stavebného pozemku a umiestnenia stavby vo vzťahu k susedným stavbám a hranici pozemku,
- architektonická štúdia,
- základné stavebné, technické a konštrukčné riešenie stavby vrátane protipožiarnej ochrany,
- údaje o prívode vody, zneškodnení odpadových vôd, napojení na energetické siete a infraštruktúru.
Všetky tieto údaje sú vyznačené aj na situačnom výkrese stavby, vypracovanom v 2D cad programe, ktorý je súčasťou dokumentácie k územnému rozhodnutiu predkladané stavebnému úradu na schválenie.
Stavebné výkresy k stavebnému povoleniu
Po udelení územného rozhodnutia sa k stavbe otvorí stavebné konanie. V rámci stavebného konania sa stavebnému úradu predkladá projekt stavby.
Projekt stavby obsahuje:
- zastavovací plán – celkovú situáciu stavby,
- vytyčovacie výkresy – stavby vo všetkých pohľadoch, prierez stavby, pôdorysy,
- stavebné výkresy pozemných a inžinierskych objektov,
- súhrnnú technickú správu,
- sprievodnú správu.
Koordinačný výkres stavby
Koordinačný výkres je súčasťou realizačného projektu stavby. Realizačný projekt stavby sa dáva väčšinou vypracovať k väčším, komplikovaným stavbám alebo stavbám, ktoré sú realizované dodávateľským spôsobom.
Koordinačný výkres vyjadruje vzťahy existujúcich a navrhovaných inžinierskych sietí a rozvodov. Určuje budúce napojenie a vedenie rozvodov a sietí v budúcej stavbe. Je v ňom znázornené výškové aj polohové rozmiestnenie vnútorných konštrukcií a zariadení.
Nie vždy je v rámci realizačného projektu vypracovaný aj koordinačný výkres. Často sa mu neprikladá veľká dôležitosť, čo je chyba.
Ak by bol pri každej stavbe vypracovaný aj koordinačný výkres v Autocad, nemuselo by dochádzať ku kolíziam rôznych rozvodov a vedenia sietí.
Menšie, jednoduché stavby ako rodinné domy, ktoré sa stavajú svojpomocne, nemusia mať vypracovaný realizačný projekt. Môže ho nahradiť statické posúdenie stavby.