Magazín o bývaní

Eko obaly: 4 rady, ako znížiť potravinový odpad v reštaurácii

333 0

Gastro vybavenie v podobe sofistikovaných etikiet na potravinách s dátumom spotreby prispeje k eliminácii potravinového odpadu v reštaurácii.

Plytvanie potravinami patrí k významným problémom modernej spoločnosti. Zatiaľ čo v niektorých kútoch sveta sú ľudia vystavení hladu, vo vyspelých krajinách sa nimi plytvá.

Podľa odhadov sa 4 až 10 percent potravín zakúpených vedúcimi reštaurácií nikdy nedostane k zákazníkom. Pričom náklady na suroviny predstavujú pre gastro podniky jednu z najväčších položiek.

Ak sa vám podarí znížiť potravinový odpad, kupovať ekonomické a ekologické gastro vybavenie, zvýši sa ziskovosť podniku. Samozrejme, vaša reštaurácia sa stane udržateľnejšou i atraktívnejšou nielen pre environmentálne zmýšľajúce skupiny zákazníkov.

Ako efektívne eliminovať potravinový odpad v reštaurácii?

Posvieťte si na príčiny

Skôr, ako sa pustíte do realizácie konkrétnych krokov na zníženie produkcie odpadu z potravín vo vašej prevádzke, zamyslite sa nad tým, čo spôsobuje plytvanie jedlom. Príčin môže byť niekoľko.

Jednou z nich sú pokazené potraviny alebo také, ktoré sú po dátume spotreby a nedajú sa použiť. Dochádza k tomu v dôsledku nesprávneho skladovania, manipulácie či riadenia zásob reštaurácie. V tomto smere zohrávajú dôležitú úlohu napríklad kvalitné obalové materiály so schopnosťou zachovať vstupné suroviny čo najdlhšie čerstvé a svieže.

Medzi ďalšie príčiny plytvania jedlom v podniku patrí nesprávny výpočet porcií, rozliatie jedla alebo chybné zaznamenanie objednávky.

Kompostujte

Spoliehať sa na vývoz bioodpadu a jeho spracovanie v kompostárni nie je jediné riešenie, ako nakladať so zvyškami z reštaurácie. Potravinový prebytok, ktorý sa nedá opätovne použiť, dajte do kompostu. Ak sa rozhodnete kompostovať potravinový odpad vo vlastnej réžii, kompost ľahko využijte v zeleninovej či bylinkovej záhrade.

Okrem toho môžete do kompostu dať aj niektoré eko obaly, napríklad taniere z pšeničných otrúb alebo ekologické vrecká z kukuričného škrobu. Je to ďalší krok, ktorý vás priblíži k zákazníkom a, samozrejme, šetrí životné prostredie.

Využívajte metódu FIFO

Ak ste chodili na strednú školu s obchodným zameraním, metóda FIFO je vám dôverne známa. Zjednodušene znamená, že prvý do skladu, prvý zo skladu. Použitím tohto spôsobu skladovania potravín výrazne obmedzíte plytvanie potravinami v dôsledku uplynutej doby spotreby.

Ak napríklad kúpite čerstvé pečivo v pondelok a v stredu, označíte ho a uložíte na správne miesto, vo štvrtok sa vám nestane, že použijete pečivo zo stredy. Ak by ste tak urobili, to pondelkové môžete vyhodiť.

Na uskladnenie niektorých surovín na prípravu jedál sa dajú použiť napríklad menuboxy z cukrovej trstiny[1] [2] , na ktoré dáte etiketu s dátumom spotreby do potravinového skladu a uskladníte ich tam, kam patria.

Využite suroviny vo viacerých jedlách

Pri plánovaní jedálneho lístka dbajte na maximálne využitie každej potraviny tak, aby ste obmedzili potravinový odpad. Ak v jeden deň ponúknete zákazníkom karí s ananásom a ešte vám zostane väčšia zásoba tohto zrelého ovocia, ponúknite zákazníkom napríklad ananásový dezert alebo pizzu s ananásom. Dlhšie skladovanie už zrelého ananásu spôsobí, že skončí v odpade.

Podávanie viacerých jedál s tou istou surovinou ozvláštnite netradičným servírovaním. Trendový je napríklad drevený riad.

Čo sa týka voľby receptov a potravín, preferujte sezónnosť. Zákazníkovi ponúknete čerstvé jedlá a tiež minimalizujete odpad. Šaláty majú sezónu od neskorej jari a počas leta a spravidla vydržia dlhšie ako tie v zime, ktoré sú dovážané.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.