Magazín o bývaní

Poistenie proti povodni: Cenu výrazne ovplyvňujú povodňové mapy

474 0

V uplynulých dňoch na území Slovenska výrazne pršalo. A hoci bol dážď potrebný, na mnohých miestach sa zdvihli hladiny riek a potokov a spôsobili početné škody. Týkajú sa povodne aj vás? A aké poistenie by ste mali mať dohodnuté?

Povodeň vs. záplava

Tieto dva pojmy si mnoho ľudí často mýlia. V poisťovníctve sú však dvomi úplne odlišnými termínmi a je potrebné vedieť, aký je medzi nimi rozdiel.

Povodeň je zaplavenie menších či väčších územných celkov vodou, ktorá sa vyliala z brehov vodných tokov, nádrží alebo ich brehy pretrhla. Povodeň vášmu domovu hrozí vtedy, keď bývate v blízkosti potoka, rieky, riečky, rybníka alebo priehrady, kde voda jednoducho pretečie.

Záplava je naopak vytvorenie súvislej vodnej plochy, ktorá po určitú dobu stojí alebo prúdi v mieste poistenia a môže pochádzať aj z iných zdrojov ako vodných tokov. Môže sa jednať o výdatný dážď alebo topenie snehu, pri ktorom okolité polia a lúky nestačia vodu dostatočne rýchlo vsiaknuť, a voda tak odteká cez váš pozemok. Záplava tak môže postihnúť naozaj každého a malo by sa na ňu myslieť pri dojednávaní poistenia majetku .

Komplexné poistenie domova

Ako aj v prípade ostatných prírodných živlov, ani pri povodni či záplave nestačí mať dohodnuté len poistenie nehnuteľnosti alebo len poistenie domácnosti. Jedno totiž kryje škody spôsobené na dome ako takom, druhé zase pokryje škody spôsobené na vybavení. Ideálne je si tak dohodnúť komplexné poistenie majetku. Rýchlu kalkuláciu získate napríklad na internetovom porovnávači Klik.sk, kde po zadaní základných údajov uvidíte stručný prehľad ponúk od poisťovní vrátane ceny poistenia.

Povodňové mapy

Cenu poistenia okrem poistnej čiastky tiež veľmi ovplyvňujú povodňové mapy. Teda za predpokladu, že povodeň a záplavu do poistenia zahrniete. Povodňové mapy používajú niektoré poisťovne na kalkuláciu poistného. To, do akej zóny spadá vaša nehnuteľnosť, si môžete overiť na webových stránkach SVP. Všeobecne platí, že čím vyššia riziková zóna, tým drahšie poistenie bude.

Také nehnuteľnosti sú bohužiaľ pre väčšinu poisťovní nepoistiteľné a povodeň a záplavu do poistenia majetku ani nie je nemožné zahrnúť. Na to si tak dávajte pozor napríklad, keď kupujete nehnuteľnosť. Nie je náhodou v rizikovej zóne?

Poisťovne však majú zároveň k dispozícii aj vlastné dáta a analýzy z historických škodových udalostí a aj tie sa môžu podpísať na cene poistenia.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.