Magazín o bývaní

Fotovoltika a viacero kľúčových otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať ešte predtým, ako sa vyberiete touto cestou aj vy

636 0

Fotovoltiku si v súčasnosti môžeme všimnúť na relatívne veľkej časti budov a o túto technológiu vzrástol záujem najmä v poslednom desaťročí. Rozhodne jej však patrí aj budúcnosť a počet prívržencov bude následne nachádzať viac a viac. Poďme sa však pozrieť na niektoré z pomerne dôležitých otázok ohľadom fotovoltiky, ktorými by sa mal každý vlastník nehnuteľnosti zaoberať ešte predtým, ako sa definitívne rozhodne pre túto technológiu. Veríme, že pojem fotovoltika už počula drvivá väčšina z nás. Ak by tomu tak však predsa len nebolo, tak si niekoľkými slovami tento pojem vysvetlíme. Jedná sa o transformáciu priameho denného svetla na elektrickú energiu. Hlavným stavebným prvkom fotovoltiky je článok, ktorý sa stará o zber slnečnej energie. 

Fotovoltika je ekologickou voľbou, no aj táto alternatíva si vyžaduje isté podmienky pre svoje správne fungovanie 

Jednotlivé články sú teda zoskupené do panelov a tie sa umiestňujú na strechu budov, no existujú aj väčšie zoskupenia. Tie sa následne osádzajú priamo na pozemok s orientáciou na juh alebo na rovinatý pozemok bez priľahlých budov či stromov, ktoré by mohli brániť v dopadaní slnečného svetla priamo na povrch panelov. V súčasnosti pracuje fotovoltika a verejnosť najmä s panelmi vyrobenými z kremíka, pričom aj tento variant ponúka viaceré možnosti. Následne potom môžeme hovoriť o polykryštalických, monokryštalických a taktiež amorfných článkoch. Monokryštalické články v rámci fotovoltiky majú modrú farbu a sú v tvare štvorca. V praxi sú následne o niečo účinnejšie ako polykryštalické, no číslo môže byť v niektorých podmienkach považované za zanedbateľné. Pri monokryštalických článkoch hovoríme o rozpätí účinnosti 12 – 16 %. V prípade polykryštalických je toto rozpätie o niečo menšie a je to 12 – 14 %. Takéto čísla by sa mohli nezainteresovaným stranám zdať veľmi nízke a na dnešné podmienky ohľadom závislosti domácnosti od elektrickej energie až nedostatočné, no ich efektivita závisí od lokality konkrétnej nehnuteľnosti. Fotovoltika by preto nemala byť aplikovaná na nehnuteľnosti situovanej pod severnou stranou kopca a nevyhnutnou je aj synchronizácia domácnosti v otázke produkcie elektrickej energie a jej následnej spotreby. Bližšie informácie nájdete na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.