Magazín o bývaní

Základom bezstarostného leta je kúpa kvalitnej klímy

1.01K 0

Ak túžite po príjemnom lete bez horúčav, mali by ste si do domácnosti zadovážiť klimatizáciu. Ako si vybrať tú správnu?

Lámete si hlavu nad tým, podľa čoho si vybrať ideálne klimatizačné zariadenie a koľko vás jeho prevádzka bude stáť? Pri výbere klimatizácie máte veľa možností. Na trhu nájdete mobilné, nástenné, výkonné i menej výkonné, klimatizácie s doplnkovými funkciami, v rôznych energetických triedach, hlučné i menej hlučné – vyberať rozhodne je z čoho. Kvalitná klimatizácia vám spoľahlivo ochladí vzduch, tiež ho dokáže odvlhčiť alebo podľa potreby aj ohriať. Moderná klimatizácia obvykle ponúka chladenie, kúrenie, odvllhčovanie a filtráciu. Pri každom produkte nájdete základný prachový filter, no niektoré typy zariadení disponujú aj ionizátorom, plazmovými, uhlíkovými alebo katechínovými filtrami. V praxi to znamená, že spoľahlivo odfiltrujú pachy, dym, baktérie, vírusy, plesne a mnohé iné škodliviny a sú vhodné aj pre ľudí trpiacich alergiami.

Mobilná alebo split verzia?

Pri kúpe klimatizácie je dôležitým faktorom aj spôsob umiestnenia – vtedy sa obvykle rozhodujete medzi mobilnými klimatizáciami a nástennými. Kým mobilné stačí zapojiť do elektriny, monosplity alebo multisplity sa umiestňujú na stenu a potrebujú k svojmu fungovaniu aj vonkajšiu klimatizačnú jednotku. Splitové klimatizácie sú drahšie, ale účinnejšie, mobilné klímy sú obvykle hlučnejšie ako nástenné a vydávajú rôzne nepríjemné zvuky. A aké klímy takmer nepočuť? Ide o typy so zabudovaným invertorom.

Nepodceňujte energetické triedy, ušetríte stovky eur

Inak povedané, ak nechcete pri platení účtov za energiu siahať hlboko do vrecka, mali by ste sa poobzerať po klimatizáciách vyššej triedy s energetickým zaradením do triedy A++ a vyšším. Energeticky najúspornejšie klimatizácie sú cenovo náročnejšie z hľadiska vstupnej investície, no ich prevádzkové náklady sú nižšie a návratnosť prvotných nákladov pocítite najmä pri pohľade na účty za ročný odber energie. Nešetrite na nesprávnych miestach, výber kvalitnej klimatizácie je alfou a omegou. Tie najprepracovanejšie kúsky sa obvykle pýšia aj rôznymi dizajnovými prvkami, kvalitným vybavením a technologicky vyspelými funkciami vrátane nízkej hlučnosti, rôznymi senzormi, úspornými nastaveniami a mnohými inými vymoženosťami, ktoré využijete a zlepšia váš každodenný komfort. Na trhu nájdete klimatizácie s časovačom, autoštartom, turbom alebo nastavením nočného režimu. Ako pri všetkom, aj pri klimatizáciách nájdete mnohé odlišnosti v závislosti od ceny, značky a iných parametrov. Je len na vás, čomu dáte prednosť, neváhajte a poraďte sa o finálnom výbere s odborníkmi, ktorí majú s klimatizáciami bohaté skúsenosti a vedia vám nájsť klimatizáciu presne podľa predstáv a potrieb vašej domácnosti.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.