Magazín o bývaní

CYKY káble – základný kameň našich elektroinštalácií

3.67K 0

Vyznať sa v súčasnej ponuke káblov, v ich značení, farbách a použití je skutočná veda. Je až obdivuhodné, s akou ľahkosťou a prehľadom k tomu pristupujú odborníci či len skúsenejší domáci majstri. Pre väčšinu z nás však táto oblasť zostáva naďalej veľkou záhadou a zdá sa, že preniknúť do sveta elektriny a elektroinštalácií je niečo, na čo jednoducho nemáme.

Ak by nás ale predsa hnala naša túžba po vzdelaní a rozširovaní si obzorov dopredu, tak sa pozrime v skratke aspoň na tie najpoužívanejšie druhy silových káblov u nás – na CYKY káble. Ako vyzerajú, kde sa používajú, ako sú značené a čo všetko sa môžeme zo značenia dozvedieť.

Prvá priečka patrí káblom CYKY

Aj priemerný domáci majster vie, že ak potrebuje robiť nejaký zásah do elektroinštalácie alebo dostať zásuvku na miesto, kde nebola, základom je použiť správny kábel. Samotný výkon by sme však mali zveriť do rúk odborníka, pretože výsledné dielo nekvalifikovaného zhotoviteľa by nemuselo mať vždy tú správnu dohru.

Na trhu elektroinštalačného materiálu sú CYKY káble, vzhľadom na široké spektrum ich použitia, zastúpené asi v najväčšej miere. Charakteristické sú guľatým tvarom, medeným jadrom, PVC izoláciou a rôznym počtom vodičov (žíl). A práve počet žíl ich predurčuje na rôzne použitie v domácich inštaláciách, ale aj v oblasti priemyslu.

Samotný prenos elektrickej energie zabezpečuje medené jadro. Aj keď náš trh ponúka aj káble s hliníkovým jadrom, tzv. AYKY káble, súčasné platné normy nepovoľujú ich použitie v svetelných ani zásuvkových rozvodoch. Ich krehkosť a takmer žiadna pružnosť im nielen uberá na životnosti, ale v konečnom dôsledku predstavujú aj značné riziko pre bezpečné fungovanie našich domácností. Preto pri výbere komponentov k inštaláciám nie je priestor na šetrenie a tu sa za kvalitu naozaj oplatí priplatiť.

Ako sa nestratiť v labyrinte CYKY káblov

CYKY káble sú v ponuke od dvojžilových až po päťžilové. Ak sa na to pozrieme v priereze, okrem počtu žíl (vodičov) nás upúta aj ich farebné značenie. Stretneme sa tu s čiernou, hnedou, svetlomodrou a zelenožltou. Farby označujú, o aký druh vodiča ide, či fázový (čierna, hnedá), stredný (svetlomodrá) alebo ochranný (zeleno-žltá).  Označenie káblov farbami, číslami či písmenami upravujú normy a toto značenie výrazne zjednodušuje orientáciu v nich a výber toho správneho variantu.

Každý môže byť odborníkom na CYKY

Ak v budúcnosti zablúdime niekedy v obchode či e-shopoch k sortimentu elektroinštalačných prvkov a káblov, nemusíme sa už viac cítiť ako Alica v krajine zázrakov. Na stránke elektro-siete.sk nájdete bohatý sortiment CYKY káblov nielen prehľadne usporiadaný a s podrobným popisom, ale aj s príkladmi použitia a tipmi pre domácich majstrov. Zorientovať sa a vybrať si ten správny tu nebude až také ťažké.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.