Magazín o bývaní

Čo je vhodné do predsiene, aby sme spravili dobrý prvý dojem z nášho bytu

1.51K 0

Poznáte ten pocit, to očakávanie. Pozvete si k sebe domov hostí a chcete, aby sa cítili čo najlepšie. Upracete byt, pripravíte zopár chutných dobrôt a čakáte. Ak vám ale skutočne záleží na dobrom prvom dojme, nezabudnite na prvú miestnosť vášho bytu – predsieň. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko tipov, ako vašu predsieň ozvláštniť a skrášliť.

Je úžasné, aký obrovský dojem v nás môžu dekoratívne predmety a doplnky zanechať. Zmenia, upravia, vylepšia priestor, dodajú mú šmrnc a atmosféru. Bytoví aranžéri o tom vedia zrejme najviac. Pozor však na prehnaný zápal do interiérového dizajnérstva, nie vždy sa dajú kombinovať jablká s hruškami. Dekoračné predmety sú najlepším spôsobom, ako osviežiť vzhľad miestnosti, treba byť však opatrný a výber doplnkov starostlivo zvážiť.

Kvalita, nie kvantita

Hromadne vyrábané produkty sú lacné a ľahko dostupné v obchodoch s domácimi potrebami, ale je to skutočne to, čím chcete naplniť svoj dom (a svoj život)? Pri výbere bytových doplnkov myslite na pravidlo: menej je niekedy viac. V prípade predsiene to platí dvojnásobne. Jeden špeciálne vybraný unikátny kus môže vyniknúť v priestore lepšie ako veľa malých “čačiek“, ktoré nemajú takmer žiadnu hodnotu. A to už ani nehovoríme o tom, akú veľmi sa cení vec vlastnoručne vyrobená vami alebo niekým blízkym.

Začnite od základov

Najskôr nábytok, potom doplnky. Začínať od konca sa neoplatí. Ak nie ste spokojní s nábytkom vo vašej predsieni alebo nespĺňa funkčné a praktické kritériá, fantastické doplnky už svet pravdepodobne nezachránia. Najprv sa uistite, že vám nábytok vyhovuje, ponúka dostatočný úložný priestor a nezaberá veľa miesta. Hoci je každý dom a byt iný, princíp je rovnaký – stačí vám jedna vyššia skriňa alebo vešiaková stena na odloženie kabátov, skrinka na topánky a lavička (alebo kus nábytku), kde sa dá sadnúť. Ďalšie kusy nábytku alebo väčšie doplnky už závisia od veľkosti predsiene a od vášho vkusu.

Stanovte si cieľ

Nákup doplnkov je (najmä pre ženy) jednou z obľúbených činností. Avšak predtým, ako naplníte nákupný košík vecičkami od výmyslu sveta, zamyslite sa a položte si otázku: ako má moja predsieň vyzerať? Ujasnite si, akú atmosféru chcete v priestore vytvoriť, aká farba sa  hodí najviac, aký materiál by vynikol najlepšie, aké priestorové a proporčné možnosti máte. Oceníte to najmä vtedy, keď sa na vás z políc obchodov budú tie krásne bytové doplnky pozerať a prosíkať, aby si ich kúpili všetky. Stanovte si cieľ a držte sa ho.

Kombinujte materiál a farby

Ak začnete s nejakou farbou, rešpektujte ju. Neznamená to však, že musí byť všetko jednofarebné od podlahy až po strop. Držte sa jednej línie a buďte citliví na kombináciu farieb. Ak je nábytok vo vašej predsieni tmavý, prospeje mu zopár svetlejších doplnkov, napríklad béžová váza s kvetmi. Neodporúčame však kombinovať viac ako dve až tri farby. To isté platí pri výbere materiálov. Nájdite si svoj štýl a tú správnu kombináciu (napríklad koža a kov alebo drevo a látka).

Nábytok nie je všetko

Nábytok, doplnky, farby a materiál ste už skombinovali do dokonalosti, ale stále tomu niečo chýba? Nezabudnite, že máme aj iné zmysly, než len zrak. Dobrý dojem z bytu navodí aj vôňa či pekná hudba. Čerstvé voňavé kvety alebo nenápadná sviečka dokážu vytvoriť jedinečnú atmosféru a vyvolať príjemné pocity. A tóny dobrej hudby vás dostanú do pohody väčšmi než vrešťanie televízora.

Skúšajte, kombinujte, inšpirujte sa. A ak vám už všetky nápady došli, nebojte sa požiadať niekoho o radu. Vkus každého človeka je veľmi individuálny, dobrý nápad však väčšinou prichádza nečakane. Veď napokon pekné veci dekorujú nielen váš byt, ale aj celý život.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.