Magazín o bývaní

Cez minulosť k súčasnosti

2.24K 0

U nás na Slovensku sú detské izby pre bábätká skôr raritou ako bežnou realitou. Zvyčajne sa rodičia snažia dvoje dieťa odprevadiť do detskej izby po treťom roku života. No nájdu sa aj takí, ktorí si takúto detskú izbu zariadia a ak v nej náhodou ich bábätko nechce spať, využívajú ju aspoň na prebaľovanie, prípadne na denný spánok bábätka alebo ako úložný priestor na detské oblečenie. Či už takéto detské izby sú súčasťou vášho domu alebo nie, v oboch prípadoch platí, že by u vás nemali chýbať postieľky pre bábätká. Práve v nich trávia vaše deti najviac svojho času.

Ako to bolo v minulosti?

Mamičky dnes uprednostňujú detské postieľky pre bábätká, no v minulosti boli takouto samozrejmosťou v každej domácnosti kolísky. Len ťažko by ste našli chalupu, ktorá by ju nemala. Ešte aj dnes k tomuto mohutnému kusu nábytku mnohí z nás prežívajú akýsi nostalgický vzťah.  Hlavná podstata kolísky je zakorenená v kolísaní, čo bábätká milujú a pomáha im to aj skôr zaspať. V minulosti existovali kolísky závesné a tiež stojace. Historicky staršia je tá závesná, ktorá mala podobu štvorcovej plachty s tkanicami v rohoch, drevenej debničky, dreveného korýtka alebo oválneho košíka. Stojaca kolíska mala oblúkovité podnožky alebo to bola debnička zavesená na stojane. V minulosti práve vďaka kolíske mala mama dieťa stále poruke a keď bolo treba, popri robote ho šikovne zakolísala.

Napriek tomu, že je kolísanie deťom príjemné, niet sa čo súčasným mamičkám čudovať, keď sa nakoniec rozhodnú pre postieľky pre bábätká. Prečo? Jedným z hlavných dôvodov je fakt, že kolísky sú rozmerovo veľmi malé, takže rodičom poslúžia len pár týždňov. Sú vhodné pre tie najmenšie bábätká. Naopak, postieľky pre bábätká môžu vaše deti využívať až do škôlkarského veku. Dnes je možné na trhu nájsť už aj postieľky pre bábätká so zásadným prvkom prevzatým z kolísky, a to s oblúkovitými podnožkami, vďaka ktorým budete môcť aj v postieľke svoje dieťa kolísať. V súčasnosti predstavujú kolísky veľmi pekný dekoračný prvok. Takže ak sa aj mamička rozhodne pre kolísku, väčšinou ide o zrenovované historické dedičstvo, ktoré do domácnosti prináša špecifické čaro a aj kus folklóru.

Ako si vybrať dnes?

Ak na to máte finančné prostriedky a ak ste náhodou kolísku nezdedili po rodičoch, môžete si kúpiť jedno aj druhé. Dostupné sú nielen rôznorodé kolísky, ale tiež postieľky pre bábätká. Kým sa bábätká zmestia do kolísok, môžete postieľky umiestniť do detských izieb a kolísky môžete vziať k sebe do spálne. Potom keď drobčekovia podrastú sa rozhodnete ako ďalej. Keďže sa v dnešnej dobe v detských izbách objavujú viac postieľky pre bábätká ako kolísky, aj my sa im povenujeme o trošičku viac.

Ako sa v súčasnosti zorientovať v ponuke a vybrať si to najlepšie pre vaše bábätko? Postieľky pre bábätká by mali byť v prvom rade zdravotne nezávadné, polohovateľné a mali by vám umožňovať ľahkú manipuláciu. Rozhodnúť by ste sa mali na základe materiálu, zohľadniť by ste mali tiež kvalitu roštu, rozmery medzier, a príjemným benefitom v niektorých prípadoch môžu byť aj kolieska.

Postieľky pre bábätká môžu byť vyrobené z dreva alebo z plastu. V detských izbách budú samozrejme lepšie pôsobiť tie drevené. Drevo je samo o sebe už na pohľad príjemnejší materiál ako plast. Do detských izieb vnesie kúsok prírody a zútulní ju. Plastové postieľky sú lacnejšie než drevené a aj tak pôsobia. Sú menej kvalitné a tiež menej stabilné ako tie drevené. Ak však nechcete do postieľky investovať zbytočne veľa, potom pre vás budú tou správnou voľbou.

Rošt by ste si mali zvoliť polohovateľný, uľahčí vám prístup k dieťaťu. Čo sa týka vzdialenosti medzi jednotlivými medzerami, mali by ste tomuto parametru venovať dostatok pozornosti. Ak by bola medzera príliš široká, mohlo by sa veľmi ľahko stať, že do nej vaše bábätko vopchá hlavu. Pri certifikovaných výrobkoch sa neadekvátnej vzdialenosti nemusíte obávať, pozor si dajte v prípade, že si dáte postieľky pre bábätká vyrobiť domácemu majstrovi. Ideálne je, ak je možné vybrať dve paličky. Keď dieťa vyrastie, umožní mu to samostatne do postieľky vchádzať a aj z nej vychádzať Ak natrafíte na postieľky na kolieskach, neváhajte a berte tie. Pri presúvaní postieľky ich nepochybne oceníte. Dostupné sú aj také postieľky pre bábätká, ktoré je vďaka výškovému nastaveniu možné pripojiť k akémukoľvek typu postele. Tieto postieľky sú výnimočné v tom, že dieťa akoby spalo hneď vedľa mamičky v posteli a pri tom má pre seba každý dostatok miesta a komfort spánku sa nenarúša.

Detské izby by mali pôsobiť veselo, čo môžete vkusne dosiahnuť aj prostredníctvom postieľok. Stačí ak zvolíte vhodný baldachýn alebo farebne zladené hniezdo do postieľky a hneď to bude pôsobiť na oko o čosi lepšie.

Svet napreduje a rozvíja to, čo nám história do súčasnosti priniesla. Inak to nie je ani v materiáloch a technológiách, ktoré obklopujú naše deti. Všetko, čo potrebujete na to, aby vaše detské izby skĺbili múdrosť minulosti a inovácie dnešných dní nájdete v predajni Baby Raptor. Tešíme sa na vás!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.