Magazín o bývaní

Ako si zariadiť záhradnú chatku či drevený domček?

1.27K 0

Čo prináša viac príjemných pocitov ideálnych na relax než harmonické prostredie v obklopení prírody? To si môžete vytvoriť aj vy priamo doma na záhrade! Záhradné chatky či drevené domčeky nemusia byť len obyčajnými „drevenými búdami“. Práve naopak! Dokážu byť vkusným, moderným a praktickým doplnkom do záhrady. Ako si zariadiť domček či chatku tak, aby ste sa v nich cítili čo najlepšie?

To, ako záhradná stavba, či už sú to drevené domčeky či záhradné chatky, vyzerá a v akom stave je, sa odráža aj na tom, ako sa vo svojej záhrade budete cítiť. Drevené domčeky, záhradné chatky či aj iné záhradné stavby nemusia byť len úložiskom náradia, dreva či vecí, ktoré doma už nepotrebujete. Nemusia byť chaotickým skladom, kde si už ani poriadne nepamätáte, čo sa v ňom vlastne nachádza. Záhradné chatky a drevené domčeky môžu plniť aj o čosi viac ušľachtilé účely. Práve napríklad ako miesto na oddych, rekreáciu, voľný čas strávený s rodinou a priateľmi, letné grilovačky či jesenné posedenia na terase pri šálke čaju. Vytvorte si aj vy zo svojej záhradnej stavby miesto s harmonickou atmosférou a tešte sa každý deň na to, ako si po práci oddýchnete a dobijete baterky v príjemnom prostredí.

Aký štýl je typický pre záhradné chatky a drevené domčeky?

Pri zariaďovaní drevených domčekov či chatiek je v prvom rade dôležité držať sa svojich preferencií, obľúbených štýlov, farieb, materiálov. Zamyslite sa, čo vám robí radosť, aké farby vo vás vyvolávajú príjemné pocity, aké materiály preferujte. Odpovedzte si na otázku, aké prostredie je pre vás ideálne, aby ste v ňom dokázali oddychovať. Čo sa týka štýlov zariaďovania, aj pri záhradných či exteriérových stavbách môžete využívať štýly interiérové. Veľmi obľúbeným štýlom, ktorým sa zvyknú vonkajšie stavby zariaďovať, je práve rustikálny štýl. Je autentickým štýlom vidieka, ktorý navodzuje atmosféru ideálnu na oddych. Typické pre rustikálny alebo teda vidiecky štýl je využitie dreva nielen ako hlavného materiálu stavby, ale aj na doplnky a dekorácie. Okrem dreva využíva aj iné prírodné materiály. Môžete využiť vlnené či ľanové koberce, vankúše, prikrývky či iné doplnky a na dekorácie môžete zvoliť práve materiály ako drevo (vetvičky, kôra, konáre) ale aj kameň či kov. S využitím rustikálneho štýlu si pre svoj drevený domček či záhradnú chatu zabezpečíte spojenie s prírodou a autentickosť prostredia. Rustikálny štýl je typický svojimi tlmenými farbami a čo je jeho neodmysliteľnou súčasťou, sú práve vintage dekorácie, doplnky a príslušenstvo. Typické farby, ktoré sa pri zariaďovaní v rustikálnom štýle využívajú sú najmä farby zeme a to napríklad hnedá, zelená, modrá a červená.

Vyberte si svoj obľúbený štýl

Okrem rustikálneho štýlu sa pre záhradné chatky a drevené domčeky skvelo hodí aj provensálsky štýl, ktorý je typický svojou romantickou atmosférou. Navodzuje pocity tepla a domova, a tak je ideálny na oddych a rekreáciu. V poslednej dobe sa svojej obľube teší aj štýl hygge, ktorý je spojením životnej filozofie a dizajnu s cieľom vytvoriť príjemné a pohodlné prostredie, ktoré vedie k spokojnosti. Pre minimalistov a tých, ktorí majú radšej čisté a nepreplnené priestory sa skvelo hodí škandinávsky štýl a minimalistický štýl. Oba majú spoločný znak a ním je čistota priestoru. Minimalistický štýl je typický vzdušnými a otvorenými priestormi, tvarovou jednoduchosťou, neutrálnymi farbami a čistotou línií. Škandinávsky štýl v sebe okrem spomínanej priestorovej jednoduchosti spája aj črty typické pre severské krajiny a je charakteristický útulnosťou, funkčnosťou a spojením s prírodou.

Vytvorte si aj vy prostredie ideálne na oddych a rekreáciu. Nezáleží na tom, či máte doma záhradnú chatku, drevený domček, altánok alebo iné miesto, ktoré využívate na relax. Inšpirujte sa niektorým zo spomínaných štýlov a vytvorte si svoju dokonalú oázu oddychu aj vy.

Zdroj fotografie: Depositphotos.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.