Magazín o bývaní

Ako si vytvoriť dobré podmienky na spánok?

1.73K 0

Máte obavy z toho, že sa cez letné mesiace nevyspíte? Bojíte sa extrémnych teplôt, ktoré výrazne neklesajú ani v noci? Trápia vás problémy s nespavosťou aj na jar, na jeseň, či cez zimu?

Pravdepodobne ste spravili chybu pri zariaďovaní miestnosti, kde strávite až jednu tretinu života.

Ako si teda vytvoriť dobré podmienky na spánok? My vám v tom poradíme.

Spánok

Spánok

Začnite výberom kvalitného matraca

Tým, že v spálni, konkrétne v posteli, strávime až jednu tretinu života, zamyslite sa, nebolo by dobré investovať viac peňazí do kvalitnejšieho matraca? Ak si chcete kúpiť nové matrace, tak fajn, ale určite si vyberajte z ponuky kvalitných a poctivých predajcov, ktorí vám neponúknu „šmejd“, ale kvalitný, aj keď zlacnený výrobok.

Kvalitné penové matrace vhodné aj pre vás

Matrac by mal byť pohodlný, mal by sa prispôsobiť vašim spánkovým návykom a ak ste alergik, mal by byť antialergický. Zo všetkých typov matracov by sme vám jednoznačne odporučili penové matrace. Sú vyrobené z vysokoelastickej peny a kokosových vlákien. Už len samotné zloženie penového matraca vám zaručí príjemný a ničím nerušený spánok.

Ak si chcete predĺžiť životnosť matracov, odporúčame vám kúpiť si veľkosťou vyhovujúce chrániče matracov. Zadržiavajú prach a nečistotu. Ak nechcete chrániče, matrace nezabúdajte každý týždeň povysávať – dôslednejšie odstránite zvyšky kože a prach.

Ak si chcete vytvoriť dobré podmienky na spánok, bez kvalitného matraca to nedosiahnete.

Zabezpečte ideálnu teplotu v spálni

Ak sa nechcete pravidelne budievať, zabezpečte si ideálnu teplotu v spálni. Ideálna teplota v spálni je v rozmedzí 18- 20ºC. V letných mesiacoch je problém udržať príjemnú teplotu v spálni a práve preto sa nám občas môže stať, že sa v noci zobudíme na to, že sme úplne mokrí, v horšom prípade, že nemôžeme zaspať.

V lete sa snažte vyvetrať celú domácnosť, vrátane spálne. Odporúčame vám vetrať najlepšie pred siedmou hodinou ráno, kým nie je slnko príliš vysoko a slnečné lúče nie sú také silné. Vetrajte maximálne 10-15 minút. Otvárajte všetky okná do prievanu, ale pozor, aby vám záclony nezhodili kvetináče z parapiet.

Ak vstávate oveľa neskôr, keď je už slnko vysoko a nepríjemne páli, zatemnite všetky miestnosti a vyvetrajte až vo večerných hodinách – ideálne okolo 21:00 a 22:00 hodiny. Nikdy nevetrajte počas dňa. Večer by ste nemohli zaspať práve kvôli horúcemu vzduchu, ktorý ste vetraním cez najväčšie teplo vpustili dnu. Žalúzia zastierajte proti slnku a ak máte aj vonkajšie rolety, pokojne zatiahnite aj tie. Predstavujú efektívnejší spôsob tienenia najmä v letných mesiacoch.

Ak si chcete vytvoriť dobré podmienky na spánok, nezabúdajte najmä na kvalitný matrac, zdravotný vankúš (chráni vašu krčnú chrbticu), kvalitné bavlnené obliečky (cez leto odporúčame saténové obliečky -> dobre chladia) a na správny spôsob vetrania.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.