Magazín o bývaní

Ako sa starať o drevenú podlahu, aby vydržala?

361 0

Drevená podlaha je snom mnohých, ktorí uvažujú nad rekonštrukciou tej svojej. Do každého interiéru prinesie nádych luxusu, za ktorý si však niečo priplatíte. Rozhodne však ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

So správnou starostlivosťou vám drevená podlaha vydrží skutočne dlho

Drevená podlaha vám totižto môže vydržať večnosť. Aj v prípade poškodenia jej časti je dokonca väčšinou možné ju renovovať bez toho, aby ste boli nútený vymeniť celú podlahu. Základom dlhovekosti drevenej podlahy je však patričná starostlivosť.

Drevené podlahy bývajú rôznymi spôsobmi ošetrené. Jednou z takýchto účinných ochrán na drevo je prírodný olej, ktorý vsiakne hlboko do dreva a vyplní v ňom póry a na povrchu vytvorí jemný film. Robí sa to kvôli ochrane pred vlhkosťou a taktiež sa vďaka tomu drevená podlaha jednoduchšie udržuje. Z estetického hľadiska má olejovaná drevená podlaha jemný a matný vzhľad, vďaka čomu vynikne štruktúra dreva a krása takejto podlahy.

Starostlivosť o drevenú podlahu nie je vôbec zložitá

A ako sa teda o olejovanú drevenú podlahu starať? Počas prvého roka je potrebné ju 2 – 3 razy pretrieť olejom. Po roku sa intervaly medzi takouto údržbou riadia stupňom zaťaženia podlahy. Čo sa bežnej údržby týka, prach odstraňujte nasucho, občas môžete použiť aj vlhkú (ale naozaj len vlhkú) handru.

Čistiace prostriedky používajte neutrálne na báze mydla, prípadne špeciálne prípravky priamo určené na dennú údržbu olejovaných drevených podláh. Do svojej domácnosti vhodne rozmiestnite rohože a koberčeky, aby ste obmedzili riziko, že si podlahu poškodíte hrubými nečistotami. Raz mesačne použite špeciálne mydlo, ktoré podlahu premastí a jej povrch bude ideálne chránený. Predtým ju však zbavte nečistôt.

Ak časom podlaha vyzerá opotrebovane, použite ošetrujúci olej, ktorý ju „oživí. Pri mechanickom poškodení podlahy poslúžia opravné vosky na drevo, tmely a rôzne iné prostriedky na to určené. Vo väčšine prípadov sa tak vyhnete prebrusovaniu podlahy.

Zdroj obrázka:

Autor: Cinematographer / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.