Magazín o bývaní

Záhrada podľa feng šuej. Nechajte sa inšpirovať!

1.88K 0

Túžite po záhrade, v ktorej načerpáte blahodarnú energiu? Po záhrade, ktorá bude pre vás skutočnou oázou pokoja a miestom, kde sa budete cítiť úžasne? Nemusíte len snívať! Skúste si vybudovať záhradu podľa princípov starého čínskeho učenia feng šuej. Ako by mala vyzerať záhrada podľa princípov feng šuej?

Feng šuej záhrada ako celok

Pozrime sa najprv, z hľadiska feng šuej, na záhradu ako celok. Ideálne je, ak má okrúhly alebo oválny tvar. Samozrejme, nie vždy to tvar pozemku dovoľuje. V takom prípade môžete pouvažovať o „umelej“ úprave tvaru pozemku, napríklad pomocou výsadby alebo ozdobných múrikov, ktoré umiestnite do rohov záhrady. Základom učenia feng šuej je voľný tok energie. Preto by ste mali dbať o to, aby stred záhrady ostal prázdny, a to práve kvôli voľnému prúdeniu energie. V týchto miestach ponechajte len trávnik.

5 elementov feng šuej v záhrade

Ak má byť záhrada v súlade s feng šuej, mala by obsahovať týchto 5 elementov:

  1. Voda. Do záhrady ju môžete zaradiť vo forme ozdobnej fontánky alebo jazierka. Nezabúdajte, že vodu musíte udržiavať vždy čistú, ideálne bez chémie. Na tento účel poslúžia vodné rastliny. Aby energia „neutekala“, voda nesmie prúdiť príliš rýchlo alebo smerom preč od domu. Myslite teda na to v prípade, ak si zriadite na záhrade fontánku.
  2. Kov. Zdá sa vám zakomponovanie kovu do záhrady zložité? Naozaj nie je. Ideálnou možnosťou je hliníková pergola. Tá môže poslúžiť ako miesto na posedenie, opora popínavým rastlinám, alebo ako prvok, ktorý oddelí jednotlivé časti záhrady, napríklad úžitkovú od relaxačnej.
  3. Oheň. V záhrade sa nebude nachádzať skutočne, ale len symbolicky. Vysaďte rastliny červenej farby, ktoré ho budú symbolizovať.
  4. Zem. Kúsok zeme ponechajte odhalený, bez trávnika a výsadby. Tak získate v záhrade aj element zeme.
  5. Drevo. V záhrade sa nachádza prirodzene, vo forme stromov. No tento element posilníte napríklad sedením. V mnohých záhradách nesmie chýbať napríklad drevený altánok, ktorý je samostatnou oázou pokoja. Ak sa altánok alebo pergola v záhrade skutočne nachádza, vhodné je umiestniť do nich závesné rastliny. Tak prispejete k prúdeniu pozitívnej energie.

Na čo ešte nezabúdať?

Ak má byť priestor harmonický a pozitívna energia má prúdiť nerušene, mali by ste sa v záhrade vyvarovať pravých uhlov. Najmä chodníčky a cestičky by mali byť mierne kľukaté. Záhrada musí byť vždy upravená a čistá. Nepokosený trávnik, odpadky, či zanesené odtoky, sú z hľadiska feng šuej tabu. Pozor tiež na tmavé kúty a zákutia. Tie by mohli zastaviť prúdenie energie. Ak je treba, prestrihajte rastliny a presvetlite tak každý kút. Máte pocit, že práve feng šuej záhrada by mohla splniť vaše predstavy o oáze pokoja? Pustite sa teda do jej premeny ešte dnes!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.