Magazín o bývaní

Využitie elektrocentrál

1.13K 0

Elektorcentrály sa využívajú tam, kde nie je zavedená elektrická energia. Vhodná je na miestach, na ktorých budete zdroj energie potrebovať iba na obmedzený čas. Poradíme vám, ako vybrať elektrocentrálu a kde všade sa vám môže hodiť.

Čo je elektrocentrála

Elektrocentrála je zariadenie, ktoré dodáva elektrickú energiu niekedy sa označuje aj ako diesel agregát alebo generátor. Zariadenie pozostáva z motora, alternátora, palivovej nádrže, chladiaceho, výfukového a mazacieho systému. Elektrocentrála funguje vďaka batérií a elektrickému štartéru. Generátory môžu ako palivo využívať benzín, naftu alebo plyn.     

Využitie elektrocentrál

Elektorcentrály majú široké využitie všade tam, kde nie je elektrická energia, ale na určitú dobu je potrebná. Môže napríklad jednať o stavby, hudobné, športové alebo iné kultúrne podujatia a pod. Okrem toho poslúži aj ako náhradný zdroj elektrickej energie v prípade neočakávanej alebo aj plánovanej odstávky. Nevyhnutnosťou sú napríklad v nemocniciach, dátových centrách a pod. Určite ju ale využijú aj obchody, reštaurácie alebo prevádzky ponúkajúce služby. Použiť ju môžete pokojne na chalupe alebo chate. V prípade výpadku energie totiž budú môcť fungovať bez problémov ďalej. Elektrocentrála sa spustí automaticky pri výpadku alebo nadmernom zaťažení siete.

Ako vybrať elektrocentrálu

Pri výbere elektrocentrály je dôležité vedieť, aké typy spotrebičov bude napájať. Elektro spotrebiče odporové typ sú napríklad žiarovky a menšie domáce spotrebiče ako fén, kávovar, hriankovač a pod. V tomto prípade môže byť výkon agregátu rovnaký ako príkon spotrebičov.

K indukčnému typu patrí rôzne ručné náradie ako kotúčové píly, ale aj čerpadlá a kompresory. Tu už je potrebné počítať aj s určitou rezervou. Výkon agregáty by mal byť minimálne o 25 % vyšší ako príkon spotrebičov.

Spotrebiče kapacitného typu sú najnáročnejšie či sa výkonu týka. Počítať musíte s výkonom, ktorý bude mať hodnotu minimálne 1,5 – násobku príkonu spotrebičov. Týka sa to napríklad žiariviek či výbojok. Generátory môžu ako palivo využívať benzín, naftu alebo plyn.     

Zdroj informácii: Eprofi.sk – Obchod s vybavením pre stavbárov a domáca technika

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.