Magazín o bývaní

Viete, akú údržbu vyžadujú moderné drevené eurookná?

348 0

Práve strach z náročnej údržby okien nás často vedie k tomu, že sa vzdávame svojho snu o tých drevených. Drevené okná pritom nemusia byť na údržbu nijak náročné, ale musíme sa vyvarovať niekoľkých chýb.

Nebojte sa drevených eurookien

Naša republika je doslova zahltená plastovými oknami. Pravdou ale je, že sú domy a miesta, kam sa žiadajú tie drevené. Často sa však do nich bojíme ísť. Obvykle máme skúsenosti so starými drevenými oknami, a nie práve najlepšie. Okná, ktoré sa krivili, raz sa nedali zavrieť, inokedy otvoriť, takmer netesnili – to všetko nás teraz odradzuje od toho, aby sme opäť stavili na drevo. Ale týchto negatívnych vlastností sa nebojte, už sa s nimi nestretnete. Moderné drevené eurookná sa vyrábajú z lepeného profilu, najčastejšie smrekového. Smrek nemusíte podceňovať a slepo túžiť po tvrdšom dreve. Je to práve smrek, ktorý vykazuje lepšie tepelno-izolačné vlastnosti ako tvrdé dreviny. A okná z neho sú samozrejme výrazne lacnejšie. Aby nám moderné eurookná dobre slúžili, potrebuje len z času načas nastaviť mechanizmus okien. Ich fyzikálne a mechanické vlastnosti budú fungovať na 100 %.

Musia sa drevené okna natierať?

Samozrejme náter na žiadnom dreve nie je večný. Avšak pri dobrých oknách vás nečaká skôr ako za 10 rokov. Vravíte si, že teda pôjdete radšej do plastových, lebo tie sú večné? To určite nie sú. Aj na nich sa podpíše zub času, a predovšetkým poveternostné vplyvy kombinované s UV žiarením. A tie nepoškodia len náter, ale okno celé.

Drevené eurookná potrebujú kvalitnú povrchovú úpravu. Práve od tej závisí, ako dlho budú bezúdržbovými. Zaujímajte sa o to, či má povrchový náter niekoľko vrstiev a či bol použitý UV odolný náter. Práve to ovplyvní, ako dlho vydržia vaše okná bez potreby obnovy vonkajšieho náteru.

Nezabudnite na detaily

Pri umývaní okien je vhodné raz do roka vonkajšiu stranu okenného rámu ošetriť balzamom na okná. Je to jednoduché. Stačí rám pretrieť hubkou namočenou v balzame. Nejde teda o žiadnu náročnú prácu.

Okná nám tiež vydržia o to dlhšie, o čo menej sa na ich rám dostáva voda. Mali by byť teda správne vsadené do fasády, najlepšie chránené presahom strechy. Na okne vždy najviac trpí spodná časť rámu okna, kde sa hromadí voda. Tú dokáže ochrániť vhodná odkvapnička.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.