Magazín o bývaní

Tipy na osvetlenie detskej izby pre deti v predškolskom aj v školskom veku

1.58K 0

Svietidlám pre deti nie je venované toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. Často sa stáva, že zariaďujeme detskú izbu a na osvetlenie myslíme až na záver. A nezriedka sa obmedzíme len na jeden luster uprostred miestnosti, ktorý ani zďaleka nevytvorí také prostredie, aké dieťa k svojim koníčkom a hrám chce a potrebuje. V každom veku sa totiž dieťa venuje niečomu inému a správa sa inak. Tomu je potrebné prispôsobiť aj osvetlenie v jeho kráľovstve.

Batoľa objavujúce svet

Dieťa vo veku do troch rokov často ešte spáva s rodičmi alebo pri rodičoch v ich izbe, ak však chcete prostredie prispôsobiť jeho potrebám, veľmi ľahko si pomôžete práve osvetlením. Nezabudnite na to, že prostredie, v ktorom sa dieťa v tomto veku nachádza, by malo byť bezpečné a hravé – a týka sa to aj osvetlenia. Všetky svetlá, na ktoré dieťa dosiahne, by mali byť odolné voči nárazom a rozbitiu, a nemali by pozostávať z ostrých alebo malých častí. Ideálne by však bolo, ak by dieťa na lampu vôbec nedosiahlo a osvetlenie by ste mali plne v rukách vy.

Náš tip: Detská lampa v podobe zvieratka, mesiačika alebo ovocia dieťa určite rozveselí a vytvorí príjemne farebné prostredie, v ktorom sa bude cítiť dobre – a vy tiež.

Osvetlenie pre predškoláka

Ako začína dieťa rásť, jeho potreby a záujmy sa výrazne menia a rozširujú. Už ho ani náhodou neprinútite ostať na jednom mieste a robiť jednu činnosť dlhšiu dobu. Zaujíma ho všetko a na všetko by si chcelo posvietiť – obrazne aj doslova. Dieťa si rado kreslí, skladá lego alebo skúša čítať, prípadne mu čítate vy. Všetko sú to činnosti, ktoré sa bez poriadneho svetla nezaobídu.

Náš tip: Už nebude stačiť len jedna detská lampa, na viacero činností budete potrebovať viacero druhov osvetlenia. Odolnú lampičku k stolíku, na ktorom bude tvoriť svoje prvé umelecké diela, veľké svetlo na hľadanie všetkých zatúlaných lego kociek a ideálne aj nočnú lampičku, ktorá odoženie všetok nočný strach, ale zároveň nebude dieťa budiť.

Začala sa škola – a aj povinnosti

S príchodom školy sa bežný deň a voľný čas vášho potomka radikálne premení. Prvé povinnosti, domáce úlohy a učenie sa by nemali prebiehať na rohu jedálenského stola. Dieťa by malo mať vlastný kútik, kde sa bude všetkým týmto veciam venovať. Pripravte sa na to, že detská lampa na pracovnom stole bude teraz tým najdôležitejším osvetlením v izbe.

Náš tip: Pri výbere detskej lampy na pracovný stolík myslite na niekoľko pravidiel. Žiarovka by nemala z lampy vyčnievať – v žiadnom prípade by dieťa nemalo mať možnosť dotknúť sa svetelného zdroja. Lampa by nemala dieťa oslepovať, to znamená, že by mala byť nad úrovňou jeho očí. Mala by osvetľovať dostatočnú plochu a nevrhať len malý kužeľ svetla, takže by mala byť zavesená dostatočne vysoko – ale nie tak vysoko, aby bolo svetlo slabé. Do úvahy berte aj umiestnenie lampy, dieťa by si nemalo cloniť rukou ani hlavou.

Zopár tipov na záver

Lampa alebo svietidlo môže byť skvelý darček. Dieťa nemusíte obdarovávať len hračkami, hoci je pravda, že mu nimi urobíte najväčšiu radosť. Ale! Aj svietidlo môže byť hračka, alebo tak aspoň vyzerať. Ak dieťaťu kúpite do izby lampu, ktorá dieťa pobaví a rozveselí, zabijete tým dve muchy jednou ranou.

Využívajte LED osvetlenie. LED osvetlenie je do detskej izby vhodné z viacerých dôvodov. Nevytvára teplo, takže nehrozí, že sa dieťa na ňom popáli, prípadne zapríčiní skrat alebo požiar. Okrem toho je LED svetlo omnoho úspornejšie ako klasická žiarovka, čo sa v detskej izbe vždy zíde. Dieťa si totiž rado necháva svietiť aj na noc.

Najdôležitejšie je prirodzené denné svetlo. Hoci sa celý náš článok zaoberá osvetlením do detskej izby, nezabudnite, že najlepšie svetlo je to prirodzené. Ak máte možnosť, vyhraďte dieťaťu izbu, ktorá je slnečná a má veľké okná (alebo dokonca strešné), takže v nej bude po celý deň dostatok svetla.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.