Magazín o bývaní

Malá kuchyňa v panelovom byte – 4 atraktívne nápady na usporiadanie

681 0

Atraktívna, ale aj praktická malá kuchyňa v paneláku? Je to možné! Zariadiť malú kuchyňu v malom byte nemusí byť nudné ani náročné na realizáciu. Inteligentné spôsoby usporiadania pomôžu opticky zväčšiť miestnosť, poskytnúť funkčné vybavenie a urobiť všetko jednoducho estetickým a pohodlným na používanie. Nie je to nič ťažké! Pozrite sa, ako vytvoriť atraktívny interiérový dizajn a premeniť vašu malú kuchyňu na niečo výnimočné.

1. V malej alebo úzkej kuchyni

Malá kuchyňa v paneláku neumožňuje zložité aranžmány a voľnosť dizajnu, to však neznamená, že v nej nemôžete vytvoriť niečo jedinečné a originálne. Dôležité je predovšetkým maximálne využitie priestoru a šikovné triky, ktoré miestnosť opticky zväčšia. Dobrým nápadom bude aj otvorená kuchyňa, kde je kuchynský kút prepojený s obývačkou – vytvorí sa tak dojem oveľa väčšieho priestoru. Takýto postup bude ideálny pre úzku miestnosť, úzka kuchyňa by mala byť otvorená do obývacej izby tak, aby dlhá stena v kuchyni bola oproti obývacej izbe. Dojem otvorenosti možno získať aj použitím výsuvných posuvných dverí, najmä modelov, ktoré sú dosť široké. Malá kuchynka sa tak prepojí s obývačkou, zároveň bude možné zavrieť dvere a odstrihnúť napríklad hluk umývačky riadu či pachy vyprážaných a varených jedál. Dobrým nápadom budú aranžmány v škandinávskom štýle, pretože skvele využívajú pestré farby a dokonale využívajú priestor, ktorý je na aranžovanie k dispozícii.

 2. Kvalitne urobené usporiadanie kuchyne – biele a svetlé farby

V malom priestore sa oplatí zvoliť svetlé odtiene alebo bielu farbu. Tieto farby dokonale odrážajú svetlo, prirodzené aj umelé, vďaka čomu sa malé kuchyne zdajú byť lepšie presvetlené, a teda – opticky zväčšené. Malá kuchyňa v paneláku, ktorá bude vymaľovaná na bielo alebo vo svetlých pastelových farbách, sa opticky výrazne zväčší. V malých kuchyniach sa steny na bielo určite oplatí vymaľovať. Do priestoru medzi hornými a spodnými skrinkami je dobré naaranžovať aj biele alebo svetlé obklady bez výrazných dekorácií. V kuchyni v paneláku môžete tiež položiť bielu podlahu – dlaždice alebo panely – ale často postačí svetlý behúň alebo koberec. Okrem bielych stien sa bude hodiť aj svetlá kuchynská linka.

3. Praktické vybavenie v malej kuchyni

Vhodný kuchynský nábytok dokáže zázraky – pred vybavením kuchyne v paneláku stojí za zváženie, aký kuchynský nábytok do takéhoto priestoru umiestniť. V malých kuchyniach skvele poslúžia otvorené police, ktoré navodia dojem väčšieho priestoru. Tiež sa oplatí priestor medzi hornými skrinkami a stropom vyplniť alebo usporiadať tak, aby sa tento priestor neplytval. Skvelým miestom na využitie cargo košov je aj malá kuchynka v paneláku. Cargo koše sú dostatočne funkčné a pohodlné na použitie aj v malej kuchyni. Obmedzený priestor bude takto zvládnutý lepšie ako v prípade krídlových dverí. Kuchyňa v paneláku s cargo vybavením umožňuje aj voľný pohyb po miestnosti s možnosťou jednoduchého a rýchleho prístupu k akémukoľvek potrebnému kuchynskému vybaveniu. Atraktívny kuchynský nábytok ľahko nájdete v predajni Merkury Market. Nezabudnite sa pozrieť na https://www.merkurymarket.sk/nabytok-do-kuchyne-a-jedalne/.

4. Dobré osvetlenie je základ

V malej kuchyni je dobré použiť riešenia, ktoré miestnosť zväčšia. Jednou z jednoduchých úprav je určite dobre zaprojektované osvetlenie – svetlo, prirodzené aj umelé, robí miestnosť priestrannejšou. To je dôvod, prečo sme predtým spomenuli biele steny a kuchynské skrinky, ktoré dokážu odrážať toto svetlo. Dobré umiestnenie svetelných bodov bude preto mimoriadne dôležité. Osvetlenie v každej kuchyni možno rozdeliť na hlavné osvetlenie a bodové osvetlenie. V malej kuchyni je také rozdelenie dôležité, malá kuchynská úprava bude vyžadovať hlavné svetlo aj prídavné reflektory. Hlavným svetlom môžu byť stropnice aj lustre. Je dobré voliť modely, ktoré nie sú príliš dekoratívne alebo príliš sofistikované, pretože prebytočná dekoratívnosť môže v malej miestnosti vyvolať pocit chaosu a nesúladu. Najlepšie je rozhodnúť sa pre jednoduchý strop alebo jednoduchý luster. Bodové svietidlo by malo dobre osvetľovať povrch pracovnej dosky, preto je najlepšie inštalovať malé LED svietidlá pod závesné kuchynské skrinky. Kuchynský dizajn by mal byť riešený tak, aby svetlo dobre osvetľovalo každú časť pracovnej dosky. Bodové svetlo sa často nachádza aj v digestore, takže pri umiestňovaní svietidiel pod skrinky pamätajte na tento svetelný bod.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.