Magazín o bývaní

K podlahe patria aj lišty. Ktoré druhy sú najpoužívanejšie?

435 0

Keď sa stavba domu prehupne do fázy, v ktorej sa už rieši interiér alebo keď vás čaká kompletná rekonštrukcia bytu, či aspoň niektorých jeho miestností, jednou z najzákladnejších vecí je podlaha. Veď všetko predsa treba robiť od podlahy, no nie?

Soklové lišty majú estetickú aj funkčnú stránku

Nie je to však len o podlahe samotnej. Okrem toho, že si musíte vybrať druh podlahy, dekor a podobne, musíte počítať aj s tým, že k podlahe zákonite patria aj lišty. Sú to na pohľad síce drobnosti, ale dokážu výrazným spôsobom ovplyvniť celkový vzhľad „čerstvo“ položenej podlahy.

V najväčšej miere budete potrebovať pekné soklové lišty. Tie zakrývajú dilatačné škáry medzi podlahou a stenami, čo je jednak dôležité z pohľadu estetiky, ale aj z „funkčného“ hľadiska, keďže soklové lišty zabraňujú, aby pod podlahu prenikli nečistoty a vlhkosť. Soklové lišty sú v rôznych prevedeniach, od menších nenápadných až po väčšie, ktoré dokážu byť naozaj výrazným prvkom určujúcim estetiku celej miestnosti. Niektoré druhy soklových líšt umožňujú viesť v ich vnútri rôzne káble, ktoré by inak bolo vidieť pri stene.

A ako si zvoliť soklovú lištu vzhľadom na farbu podlahy? Veľa ľudí si vyberá soklové lišty rovnakej farby akej má podlahu. Skúste si však vybrať soklové lišty o odtieň tmavšie alebo bledšie. Možno sa vám takéto riešenie zapáči ešte viac. A mimochodom, k soklovým lištám ešte patria aj rôzne drobné prvky, napríklad ukončenia, spojky, či rohy.

Prechodové lišty musia byť odolnejšie

Zrejme druhými najčastejšie používanými lištami (po spomínaných soklových) sú pevné hliníkové prechodové lišty. Tie slúžia na prechody medzi rôznymi druhmi podlahy, či ako prechod medzi dvoma miestnosťami (a to aj v prípade, že nemajú podlahu v rovnakej výške).

Vďaka tomu, že sú z hliníka, sú dostatočne pevné na to, aby zvládli aj situácie, keď na ne stúpite. A verte, že takých prípadov bude množstvo. Farbu môžete opäť vyberať na základe dekoru podlahy alebo si vybrať striebornú, rôzne odtiene medenej, či dokonca zlatú.

Zdroj obrázka:

Autor: urfin / Shutterstock.com

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.