Magazín o bývaní

Inteligentné rolety ako súčasť inteligentnej domácnosti fungujú skvele

906 0

Predokenné rolety dokážu pomôcť nielen s ochranou pred slnečným žiarením, ale aj s nepozvanými hosťami. Majitelia domov ich však pochopiteľne nesmú zabudnúť stiahnuť. S ľudskou zábudlivosťou si našťastie poradia inteligentné rolety, ktoré patria do rodiny zariadení inteligentných domácností. Čo všetko tieto inteligentné zariadenia dokážu a čo potrebujete na ich inštaláciu a ovládanie?

Som inteligentná roleta, rada vás spoznávam

Inteligentné rolety sa od tých klasických na prvý pohľad príliš nelíšia. V základe ide o jeden z typov exteriérových roliet s automatickým pohonom. K motoru sa následne pridá riadiaca jednotka, ktorá sa s ním spáruje a súčasne sa integruje aj do ekosystému inteligentnej domácnosti. Pre úspešné prepojenie motora a riadiacej jednotky odporúčame použiť zariadenie totožnej značky. Napríklad výrobca vonkajšieho tienenia značky Minirol pri inštaláciách používa motory Somfy io. To mu dovoľuje nadviazať riadiacou jednotkou rovnakého výrobcu s označením TaHoma a hlavne využiť rovnomennú mobilnú aplikáciu na jej kontrolu.

Aké zariadenia môžu predokenné rolety ovládať?

Na ovládanie roliet môžete použiť mobilný telefón so systémom Android/iOS, prípadne takmer akékoľvek zariadenie s webovým prehliadačom, a to vrátane inteligentných hodiniek. V prípade aplikácie TaHoma sa môžete spoľahnúť na slovenskú lokalizáciu a intuitívne ovládanie pomocou interaktívnych obrázkov. Vonkajšie rolety na celom dome alebo byte tak môžete ovládať odkiaľkoľvek, kde bude dostupné internetové pripojenie.

Príjemné prebúdzanie s inteligentnými roletami

Rolety pred oknami dokážu vďaka zatemneniu zvýšiť komfort spánku. Inteligentné rolety sa dokážu postarať aj o príjemné prebúdzanie. Stačí nastaviť jeden z dvadsiatich režimov, ktorý pre určitú hodinu a deň v týždni povysunie roletu a pustí do miestnosti časť slnečných lúčov. Okrem nastavených režimov môžu majitelia siahnuť aj po kompletne automatickom ovládaní. Ide o takzvaný podmienený štart, ktorý využíva slnečné a veterné snímače, ktoré činnosť vonkajších roliet riadia podľa aktuálneho stavu.

Automatizácia ovládania a úspora energií

Spomínané možnosti a režimy predstavujú len hŕstku z mnohých scenárov, o ktoré sa inteligentné rolety v smart domácnosti dokážu postarať. Skúste si predstaviť automatické vyťahovanie roliet pri odomknutí domu, sťahovanie pri odchode, prípadne variabilne podľa teploty. Všetko je podporené monitoringom odkiaľkoľvek a z displejov rôznych zariadení – od inteligentných hodiniek cez tablety až po stolné počítače. Vo výsledku tak znížite počet vecí, na ktoré musíte myslieť a efektívne pracujete s chladením a vykurovaním.

Zaujali vás inteligentné rolety? Pre viac informácií navštívte internetové stránky Minirol – výrobcu tieniacej techniky a bránových systémov, alebo ho priamo kontaktujte.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.