Magazín o bývaní

Na čo by ste mali myslieť už pri stavbe rodinného domu?

2.67K 0

Plánujete v blízkej dobe stavbu rodinného domu? Ak áno, inšpirujte sa našim príspevkom. Poradíme vám, na čo by ste mali myslieť už pri samotnej stavbe rodinného domu, aby ste sa neskôr vyhli zbytočným komplikáciám.

Stavba rodinného domu

Stavba rodinného domu

Bungalov, či generačný poschodový dom?

Už na začiatok by ste si mali ujasniť, či si chcete postaviť jednopodlažný rodinný dom, čiže bungalov, alebo viacposchodový generačný dom. Veľkosť rodinného domu prispôsobujte v prvom rade počtu detí.

Záleží aj od toho, či dieťa bude chcieť žiť v rodičovskom dome, alebo sa bude chcieť odsťahovať a kúpiť/ postaviť si niečo vlastné. To však nedokážete vopred odhadnúť, preto zvážte v prvom rade finančné možnosti a postavte si dom s potrebným počtom izieb.

Poschodový dom má výhodu v tom, že deťom poskytne súkromie, najmä keď budú staršie, poprípade budú tam žiť so svojimi partnermi. Bungalov má však výhodu v tom, že keď budete starší, nebudete musieť chodiť hore a dole schodmi, čím ušetríte najmä svoju chrbticu a kĺby.

Je balkón naozaj potrebný?

Keď máte menší pozemok, balkón zúžitkujete, ale ak máte väčší pozemok, kde si okrem letnej kuchynky môžete zariadiť aj terasový priestor, balkón nezúžitkujete. Cez letné mesiace budete tráviť čas najmä na terase, pri grile a cez zimu na balkón ani len nevstúpite.

Keď si však balkón predsa len budete chcieť dať naprojektovať, myslite na to, že okrem dôkladného spevnenia musíte myslieť na izoláciu balkóna. Ak si dáte drevené zábradlie, pravidelne po niekoľkých rokoch budete musieť obnovovať náter.

Dispozičné riešenie domu

Projektovanie bývania nie je jednoduchý proces. Vyžaduje si dostatočnú prípravu, odborné znalosti a keď klienti každú chvíľu zasahujú do tohto procesu, architektom sa práca ešte viac komplikuje. Dôkladne si premyslite, ako si priestor chcete zariadiť.

Odporúčame vám dať si naprojektovať väčšiu kuchyňu, ktorú prepojíte s jedálňou. Čo sa týka obývačky, tá by mala byť tiež väčších priestorov, nakoľko len sedacia súprava vám zaberie dostatočne veľký priestor v obývačke. Spálne nepotrebujú byť zbytočne veľké. Sú totiž určené len na spánok.

Bývanie na dome má množstvo výhod, práve kvôli ktorým sa väčšina mladých rodín sťahuje do rodinných domov. Ak si kúpite starší dom a chystáte sa ho rekonštruovať, zvážte, či sa daný dom skutočne oplatí rekonštruovať. Zavolajte si statika, ktorý sám zhodnotí, či je možné vôbec starší dom ešte opraviť. Niekedy vás zbúranie a následná stavba vyjde lacnejšie, ako keby si starší dom prerobíte. Základy starších domov nemajú už také izolačné vlastnosti a kedykoľvek sa vám môže objaviť na stenách pleseň, a to najmä v obývačke a v kúpeľni. Myslieť na hydroizoláciu kúpeľne bude v tomto prípade už neskoro.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.