Magazín o bývaní

Ako vybrať správne tepelné čerpadlo?

2.25K 0

V súčasnej dobe existuje hneď niekoľko spôsobov, ako vykúzliť v interiéri príjemné teplo. Technológie sa neustále vyvíjajú, a to aj v natoľko špecifických oblastiach, ako je vykurovanie. Ak premýšľate, po akom riešení siahnuť, aby bolo efektívne, poobzerajte sa po tepelnom čerpadle. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme jeho výhody a nevýhody, rovnako tak vám aj poradíme, ako tepelné čerpadlo vybrať, aby ste neoľutovali.

Tepelné čerpadlo funguje podobne ako klimatizácia, ale s tým rozdielom, že je založené na opačnom princípe. Skladá sa z niekoľkých častí – výparníka, kondenzátora, kompresora a expanzného ventilu. Úlohou čerpadla je získať z vonkajšieho prostredia, ktorým môže byť vzduch, voda či zem, teplo a to potom premeniť na teplo pre vykurovanie interiéru a ohrev vody. Existujú tepelné čerpadlá hneď niekoľkých charakterov.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda

Prvou možnosťou je tepelné čerpadlo vzduch – voda, ktoré nachádza uplatnenie predovšetkým v rodinných domoch s menším pozemkom. Samotný názov napovedá, že čerpadlo získava energiu zo vzduchu, pričom získané teplo potom používa na ohrev teplej vody a vykurovacieho systému. Tepelné čerpadlo je závislé na vonkajšej teplote vzduchu. Všeobecne platí, že čím vyššia teplota je vonku, tým vyšší je výkon čerpadla a naopak. Akonáhle teplota klesne pod -3 °C, výrobcovia odporúčajú použiť v takom prípade doplnkový zdroj tepla.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda sa pýši rýchlou inštaláciou a nižšou obstarávacou cenou. Náklady na vykurovanie sú nižšie v porovnaní s elektrickým či plynovým.

Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch

Ďalšou veľmi používanou variantou je tepelné čerpadlo vzduch – vzduch, ktoré využíva teplo z vonkajšieho vzduchu na ohrev vzduchu v miestnostiach. Tepelné čerpadlo tohto druhu sa pýši vysokým vykurovacím faktorom a zvládne fungovať aj v prípade, že je vonkajšia teplota vzduchu -17 °C. Tepelné čerpadlá vzduch – vzduch sú vhodné do veľkoobjemových priestorov, napríklad do obchodov, priemyselných či športových hál, skladov a podobne.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.