abcinterier, byt, dom, interiér, kancelária, chata, štýl, architektúra, dodávatelia, sedačky, nábytok, kancelárske stoličky, plastové okno, dvere, kuchyňa, vstavaná skriňa, posteľ, matrac, kúrenie, sedacia súprava, strecha, komín, klimatizácia, vykurovanie, krb, záhrada, bazén, dlažba, statik, architekt, stavebné firmy, izolácie, fasádne systémy, rekonštrukcia, strešná krytina, sanita, umývadlo, vaňa, sprchový kút, reality, nové reality, realitný projekty, bývanie

abcinterier.sk
Pripravujeme Pripravujeme
 
 cezaar  |  stavba roka  |  bývanie pcdb
abcinterier.sk > profi témy 28.október 2016 | 08:15 |
inšpirácie
výstavy
obchodné domy
inštitúcie
realitné projekty
stavba a bývanie
Stavba roka 2011
CE.ZA.AR 2009
CE.ZA.AR 2008
CE.ZA.AR 2007
CE.ZA.AR 2006
Bývanie - PCDB
štýl bývania
Stavebníctvo a bývanie
Dvere
o abcinterier.sk
on-line objednávka
pripravujeme
kontakt
PARTNERI
STAVBA A BÝVANIE
Atraktívne architektonické riešenia
úvod / profi témy / detail
15.11.2007 / abcinterier.sk | Stavba

Vonkajšie obklady

Komplexné riešenie fasád jednotlivých budov je obohatením našich životných priestorov. Celé štvrte môžu zmeniť svoju tvár použitím vhodných povrchových úprav.

Obklady ako súčasť povrchových úprav obvodových stien nielenže dotvárajú architektonický výraz objektu, ale zároveň musia spĺňať základné konštrukčno-statické, akustické, aerodynamické, hydrodynamické, hygienické a požiarno-bezpečnostné požiadavky a kritériá. Podľa druhu materiálu, ktorý použijeme ako obklad fasády, môžeme obklady rozdeliť na keramické, kamenné, drevené, silikátové, kovové a plastové.

Keramické obklady
Klikni na zväčšenieMajú veľmi pekný vzhľad, zvyšujú odolnosť konštrukcie proti poveternostným vplyvom a proti mechanickému opotrebovaniu, zabezpečujú hygienické parametre konštrukcie a umožňujú udržiavať povrch v nezmenenom stave. Keramické obklady fasád sú tenkostenné kusové stavivá doskového tvaru. Tvoria ich obkladové prvky vyrobené zo zomletej zhomogenizovanej zmesi ílu, piesku, farbív a iných surovín vytvarovaním, sušením a pálením. Keramické obklady, tzv. režné keramické obklady fasády, sú výrobky, ktoré majú vynikajúce vlastnosti z hľadiska odolnosti voči opotrebovaniu, mrazuvzdornosti, kyselinovzdornosti, farebnej stálosti a jednoduchosti údržby. Tradičný mokrý spôsob obkladania fasád je dosť náročný na prácnosť. U nás sa využíva skôr na obkladanie soklov. Suchý proces kladenia obkladu je efektívnejší a je založený na ukotvení obkladu pomocou kotiev alebo roštov, prípadne ich kombináciou, čím vznikne nekontaktný, pomedzi rošt prevetrávaný obklad. Výhodou týchto montovaných keramických obkladov je, že ich použitím môžeme eliminovať rozdielne tvarové zmeny v konštrukcii obvodového plášťa, vytvorením odvetranej vzduchovej medzery zabezpečíme vhodný vlhkostný režim v obvodovej konštrukcii, použitím predsadených dekoratívnych prvkov zlepšíme ochranu objektu pred slnečným žiarením.

Kamenné obklady
Kameň patrí k najstarším stavebným materiálom. Prírodný kameň má trvalé miesto v architektonickom stvárnení obvodových plášťov budov. Na výrobu obkladových prvkov z prírodného kameňa sa používajú tvrdé kamene s hrúbkou 30 mm (žuly, syenity, diority, andezity a ryolity), stredne tvrdé s hrúbkou 25 mm (mramory, vápence a travertíny) a mäkké s hrúbkou 40 mm (pieskovce). Novú technológiu kamenných obkladov predstavujú TF panely (mramorová alebo granitová platňa hrubá 5 mm, zlepená s nosnou voštinovou platňou, čím vznikne obkladová platňa hrúbky 11 až 35 mm). Povrchová úprava kameňa závisí od vlastností kameňa a od estetických požiadaviek na vzhľad budovy. Používajú sa rôzne povrchové úpravy kamennej plochy: lámané, hrubé, plasticky zvýraznené, drsné, hladké a leštené. Výhody obkladov z prírodného kameňa sú vysoká pevnosť, malá nasiakavosť, dobrá mrazuvzdornosť a trvanlivosť. Nevýhodou je vysoká objemová hmotnosť, malá tepelnoizolačná schopnosť, ťažká opracovateľnosť a vysoká cena.

Drevené obklady
Klikni na zväčšenieDrevo svojou prirodzenou štruktúrou dodáva objektu nezameniteľný prírodný vzhľad a priaznivo pôsobí na pokoj a pohodu človeka. Najčastejšie sa používajú obklady z borovice, smreku a duba, najmä pre ich dostupnosť. Výhodnejšie a kvalitnejšie sú tvrdé drevá (buk, jasan, dub, orech) s vysokým obsahom živíc, ktoré sú odolnejšie voči poveternostným vplyvom. Používajú sa aj mäkké (smrek, jedľa, borovica) a polotvrdé drevá (smrekovec). Dnes je na trhu veľké množstvo drevených obkladov nielen z doskového reziva alebo fošní, ale aj obklady zo zušľachteného dreva – preglejky, vrstvené lisované drevo, lamelové drevo a veľkú skupinu obkladov tvorí aglomerované drevo – drevotrieskové, drevovláknité, sendvičové platne a platne z drevitej vlny a cementu. Výhody použitia dreva na fasádne obklady sú ľahká spracovateľnosť, dobrá montovateľnosť, húževnatosť a pružnosť jednotlivých prvkov, stvárnenie optických a estetických funkcií a pomerne nízke náklady pri výrobe obkladových prvkov. Nevýhody dreva sú kolísanie objemu dreva (zosychanie, napučiavanie vplyvom vlhkosti), vysoké udržiavacie náklady, možnosť napadnutia dreva hubami a hmyzom. Preto sa do popredia dostávajú obklady zo zušľachteného a aglomerovaného dreva. Zloženie takýchto platní, ich tvar a povrchová úprava má vzhľadom na klasické drevené obklady výhody v tom, že nevykazujú objemové a tvarové zmeny a ich vonkajšia údržba je minimálna. V priebehu starnutia nemenia svoju farbu, dobre sa čistia, dajú sa ľahko píliť a vŕtať.

Silikátové obklady
Veľkú skupinu silikátových obkladov tvoria fasádne prvky na báze cementu. Tieto fasádne prvky sa vyrábajú z veľmi kvalitného vibrovaného alebo keramického betónu v rôznych farebných odtieňoch. Môžeme sem zaradiť eternitové výrobky, ktoré sú zhotovené na báze vláknocementového materiálu. Vyznačujú sa vysokou kvalitou, dlhou životnosťou, funkčnosťou a veľmi dobrým vzhľadom (prírodný plastický vzhľad). V kombinácii s vhodnou tepelnou izoláciou je eternitová fasáda vhodná na zatepľovanie rodinných domov. Sklosilikátové fasádne obkladové platne sa vyrábajú zo skla a z kremičitého piesku technológiou spekania s vysokým bodom topenia. Sklosilikátové platne sú leštené, majú vzhľad brúseného kameňa alebo keramiky a ich životnosť je veľmi vysoká. Do skupiny silikátových obkladov ešte patria obkladové montované prvky z vystuženého betónu. Vyrábajú sa ako fasádne platne alebo ako veľkorozmerové prefabrikované prvky z betónu vystuženého sieťami alebo oceľovými vložkami. Vhodné sú na rozsiahlejšie stavby. Na ich výrobu sa používa debnenie so štruktúrovaným povrchom. Betónové platne sa obvykle zhotovujú z dvoch vrstiev, pričom jadro je betónové a povrchová lícna betónová vrstva obsahuje aj zostavu kamennej drviny potrebnej na dosiahnutie požadovaného povrchu.

Kovové obklady
Klikni na zväčšenieObklady na báze kovov sa väčšinou uplatňujú na administratívnych, obchodných, výrobných, a ďalších konštrukčne a architektonicky atypických objektoch. Na trhu sa objavili nové technológie potiahnutia kovových plechov plastmi v širokej farebnej škále a s kvalitatívne vyššími životnostnými a estetickými parametrami. Používajú sa aj ako obkladové profily, ukotvené na rôzne obvodové plášte. Jadro materiálu tvorí obojstranne žiarovo pozinkovaný plech, na ktorý je po určitej povrchovej úprave nanesená a v peci vytvrdená vrstva plastu. Používajú sa obkladové materiály Rheinzink, tvorené zo zliatin zinku, medi a titanu. Obklady na báze plechov možno použiť na zateplené a nezateplené obvodové plášte a ako povrchovú úpravu aj na dodatočné zateplenie. Ich výhodou je rýchla montáž, dlhá životnosť, veľká variabilnosť konštrukčného riešenia obkladu a jeho ukotvenia, odolnosť proti korózii a kolísaniu teplôt a farebná stálosť. Nevýhodou je v niektorých prípadoch vysoká cena.

Obklady z plastov
Na fasádne plastové obklady sa používa vytvrdený polyvinylchlorid (PVC), polyesterové lamináty spevnené skleneným vláknom (GUP) a polymetylmetakrylát (PMMA). Tvrdené PVC má nízku pevnosť v ťahu, preto ho vystužujeme skleneným vláknom. Veľkou výhodou sklolaminátov je malá objemová hmotnosť. Sklolaminát s hrúbkou 2 mm môže nahradiť oceľový plech hrubý 1 mm a hliníkový plech hrubý 1,5 mm. Tam, kde chceme zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti steny prostredníctvom obkladu, môžeme použiť plastové profily vyplnené tepelnoizolačným materiálom (polyuretánovou penou PUR). Výhody plastov sú dobrá pevnosť pri malej hmotnosti, rôznorodosť farebného povrchu, vhodné tepelnoizolačné vlastnosti, vysoká životnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom, ľahké tvarovanie obkladových prvkov a minimálna údržba. Nevýhody plastových obkladov sú horľavosť a veľká tepelno-objemová rozťažnosť.

Dôležité je správne sa rozhodnúť aký druh obkladu bude na určitý objekt vhodný. Je na projektantoch, či zvolia prírodné drevo, ušľachtilú keramiku, alebo efektný kov. Z hľadiska technologických procesov môžeme na povrchové úpravy obvodových stien použiť nielen vyššie spomenuté fasádne obklady, ale aj fasádne omietky. Omietky, ich rozdelenie a použitie, sú však už námetom na ďalšiu pomerne rozsiahlu tému.

Článok vznikol v rámci projektu VEGA č. 1/3324/06
Pripravila: Ing. Alena Pernišová, PhD., Stavebná fakulta STU


© 2006-2011 abcinterier.sk v spolupráci s MF Media. Všetky práva vyhradené.

STAVBA ROKA
WIENERBERGER
KLIMATIZÁCIA LG
kontakt   |    o abcinterier. sk   |    cenník reklamy   |    on-line objednávka   |    napíšte nám
© 2000 - 2016 andrew | eBMA, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Publikovanie obsahu abcinterier.sk je výslovne zakázané bez písomného súhlasu.
kontakt: manager@abcinterier.sk
abcinterier.sk, ISSN : 1336-4219

Naše partnerské webové stránky: www.abcreklama.sk, www.clients.sk