abcinterier, byt, dom, interiér, kancelária, chata, štýl, architektúra, dodávatelia, sedačky, nábytok, kancelárske stoličky, plastové okno, dvere, kuchyňa, vstavaná skriňa, posteľ, matrac, kúrenie, sedacia súprava, strecha, komín, klimatizácia, vykurovanie, krb, záhrada, bazén, dlažba, statik, architekt, stavebné firmy, izolácie, fasádne systémy, rekonštrukcia, strešná krytina, sanita, umývadlo, vaňa, sprchový kút, reality, nové reality, realitný projekty, bývanie

abcinterier.sk
Pripravujeme Pripravujeme
 
 cezaar  |  stavba roka  |  bývanie pcdb
abcinterier.sk > inšpirácie 28.október 2016 | 17:49 |
inšpirácie
výstavy
obchodné domy
inštitúcie
realitné projekty
stavba a bývanie
Stavba roka 2011
CE.ZA.AR 2009
CE.ZA.AR 2008
CE.ZA.AR 2007
CE.ZA.AR 2006
Bývanie - PCDB
štýl bývania
Stavebníctvo a bývanie
Dvere
o abcinterier.sk
on-line objednávka
pripravujeme
kontakt
PARTNERI
STAVBA A BÝVANIE
Atraktívne architektonické riešenia
INŠPIRÁCIE
21.07.2010 / abcinterier.sk | BOTTICELLI, s.r.o.

Ohrev vody pre víkendové chaty

Vyberte si kotol pre chatu

Chaty, chalupy, či zruby sú počas leta miestom oddychu a nenáročnej práce spojenej s odpočinkom. K pohode prispieva aj komfort teplej vody slúžiacej na zabezpečenie základnej hygieny a údržbu čistoty. Zabezpečí vám ho len správne vybraný kotol.

Klikni na zväčšeniePri zvažovaní výberu kotla do víkendovej chaty je potrebné vziať do úvahy v prvom rade to, aký veľký objem ohriatej teplej vody budete potrebovať. Závisieť to bude od toho ako často a v ktorom ročnom období sa na chate zdržiavate, koľko osôb ju navštevuje, na čo sa voda bude využívať a nakoniec od nákladov na zabezpečenie vody. Do úvahy je potrebné vziať dostupnosť zdroja energie a tak isto to, koľko starostlivosti plánujete obetovať vášmu ohrevnému systému.

Vedie plyn

Klikni na zväčšenieVýber kotla pre víkendovú chatu najčastejšie podmieňuje zdroj a dostupnosť energie. Medzi najvyužívanejšie zdroje energie patrí plyn, pevné palivo (drevo, alebo uhlie), elektrina a alternatívne zdroje energie. Súčasný trh pozná oveľa širší výber rôznych palivových alternatív, držme sa však tých najhlavnejších, ktoré sú využívané najčastejšie. V prípade, že máte na výber všetky z vyššie uvedených zdrojov je nutné sa zamyslieť nad tým, koľko ohriatej vody budú návštevníci odoberať. Ak sa na chate budete zdržiavať počas leta častejšie - s čím bude súvisieť aj vyššia spotreba - je lepšie si vybrať kotol s nižšími nákladmi na spotrebu energie. Vhodné sú dve alternatívy: plynové kotle, alebo bojlery na tuhé palivo. „Bojlery na tuhé palivo budú umožňovať spaľovanie viacerých druhov hmôt. Ich nevýhoda spočíva ale v tom, že palivo je nutné priebežne dopĺňať od čoho závisí aj teplota vody. Problematickým môže byť aj skladovanie paliva, čo si vyžaduje dostatočnú úložnú plochu. Lepšou alternatívou je zemný plyn.“ hovorí Ing. Anton Kotras, zo spoločnosti IMMERGAS. Výhoda ohrevu teplej úžitkovej vody plynom spočíva v tom, že je cenovo prístupnejší a časovo nenáročný. Je známe, že náklady na elektrinu sú vyššie, čo platí dvojnásobne pre chatové oblasti, kde sú sadzby za odber vyššie, než v trvalo obývaných aglomeráciách. Pre víkendové chaty sú najvhodnejšie kondenzačné plynové kotly, teda kotly s prietokovým ohrevom, napr. Victrix 26, kde je potrebná len minimálna údržba. Užívateľ sa tak počas leta môže venovať iným činnostiam bez toho, aby musel ošetrovať funkčnosť zariadenia, ako si uvedieme pri ďalších zdrojoch energie.

Alternatívou je propán

Klikni na zväčšenieV prípade, že chata nedisponuje pripojením k plynovej infraštruktúre, je alternatívou plynového odberu plynový zásobník propánu. „Zdrojom energie je propánový zásobník, ktorý je pripojený k plynovému kotlu. V konečnom dôsledku pri ohreve vody nie je medzi klasickým zemným plynom a propánom žiadny rozdiel. Ten je prítomný iba v obstarávacej cene“, uvádza A. Kotras. So zriadením plynového zásobníka sú spojené náklady na jeho zavedenie. Inštalácia zásobníka môže byť realizovaná dvoma spôsobmi: zásobník môže byť zabudovaný v zemi, čo znamená, že je nutné pripraviť dostatočne hlbokú jamu, následne izolovať od spodných vôd a stavebne zabezpečiť, alebo umiestnený nad zemou, kde je potrebné pripraviť bezpečné ukotvenie tohto zásobníka, čo si rovnako vyžaduje investície. Do nákladov sa rovnako premieta prenájom nádrže s jej inštaláciou a tranzit plynu do zásobníka. Nakoniec samotná cena propánu je vyššia než u zemného plynu. Pri prevádzke treba tak isto rátať s pravidelnými prehliadkami a kontrolami zásobníka o ktoré sa postará dodávateľ plynu. V prípade nutnosti je zvyčajne k dispozícii pohotovostná služba a dodávateľ je schopný dodať potrebné množstvo plynu do 2 – 3 pracovných dní.

Využívaná elektrina

Ak z nejakého dôvodu nechcete využívať plyn na ohrev teplej, zaobstarať si môžete elektrický kotol. Spomedzi rôznych druhov je najvhodnejšou alternatívou elektrický prietokový ohrievač. Funguje tak, že pitná voda preteká okolo vykurovacieho telesa s veľkým výkonom a ohrieva sa. Prietokové ohrievače spravidla vyžadujú väčšie elektrické príkony. To znamená, že treba mať dostatočne dimenzované ističe a pri príkonoch nad 5 kW aj trojfázové pripojenie. Z tohto dôvodu sa dnes uprednostňujú malé prietokové ohrievače pre umývadlo alebo drez. Okrem ceny je nevýhodou častejší vznik vodného kameňa, zanášanie a s tým spojené náklady na čistenie a údržbu. Nánosom vodného kameňa sa v tomto prípade nedá zabrániť. Čím je hrubšia vrstva, tým viac izoluje vyžarovanie tepla. Vápenaté usadeniny v konečnom dôsledku znižujú účinnosť kotla alebo ohrievača. Kameň sa usadzuje najmä na najteplejších miestach systému. Články, ktoré sú vystavené najväčším tepelným zmenám sa môžu nakoniec poškodiť. Keď však zabezpečíme ochranu proti vodnému kameňu, môžeme poškodeniu predísť.

Kedy využiť elektrocentrálu

Klikni na zväčšenieĎalšou alternatívou ohrevu vody na chate je využívanie motorgenerátora rsp. elektrocentrály, ktorá vyprodukuje dostatočné množstvo elektriny na spustenie elektrického kotla. Výhodou motorgenerátora je to, že si ho môže užívateľ spustiť podľa ľubovôle. Stačí si zaobstarať dostatočné množstvo benzínu. Elektrocentrála je skladná a prenosná. Trh v súčasnosti ponúka rôzne druhy produktov, ktoré spoľahlivo zásobia elektrinou chatu s chladničkou, osvetlením televíziou aj kotlom. Tento spôsob zásobenia energiou je však vhodný len na pomerne krátke obdobie. Na uvedené vybavenie chaty je potrebných približne 2 kW elektriny, čo vygeneruje agretátor z 0,5 l benzínu na hodinu. V prípade, že využívame elektrinu 14 hodín denne potrebujeme 7 litrov benzínu, čo je približne 8,5 Eur denne. Dlhodobejší pobyt by stál dovolenkárov skutočne peknú čiastku. Nehovoriac o tom, že rátame len so základným vybavením chaty. Alternatívou je však v tomto prípade šetrenie. Zapnúť si môžete len toľko spotrebičov, koľko motorgenerátor utiahne. Pri výbere motorgenerátora ďalej nezabudnite na jeho hlučnosť a vyberte si zariadenia, ktoré vás nebudú znepokojovať lahodným vrčaním.

Špecifický solárny systém

Niektorí chalupári možno uvažujú o zavedení solárneho systému na chatu. Na ohrev teplej úžitkovej vody je slnečné žiarenie mimoriadne vhodné. Podmienkou však je pravidelný odber. V inom prípade vzniká nebezpečenstvo zbytočného prehriatia systému, čo nastáva počas pracovných dní, kedy je odber minimálny. Mechanizmus ohrevu teplej vody je nekompromisný. Absorpčná kvapalina, ktorá prevezme teplo zo solárnych kolektorov ohrieva vodu v bojleri. Dvestolitrový zásobník zahreje na približne 50°C za 4 až 6 hodín. Pri dlhšom ohreve dokáže teplota stúpnuť až na 80°C. Teplota vody sa síce počas noci zníži, avšak na druhý slnečný deň už opäť vstrebáva teplo z absorbéra a ohrieva sa. Vtedy teplota vody v bojleri opäť stúpa. Len malým riešením je zabezpečenie vypúšťania horúcej vody dvojcestným ventilom do prostredia. „Na mysli treba mať fakt, že prítomnosťou horúcej vody v systéme vzniká vodný kameň, ktorý dokáže dvojcestný ventil poškodiť. Voda môže prestať odtekať a vznikajúci tlak v zásobníku dokáže spôsobiť veľa nepríjemností. Riešením nie je ani zväčšenie objemu zásobníka.“ uvádza A. Kotras. Ak vlastníme bežný cca 200 litrový zásobník a chceme zbytočnému prehrievaniu vody v solárnom systéme počas neprítomnosti zabrániť, musíte pri odchode z chaty zakryť solárne kolektory, aby sme ich ochránili pred zničením. Po návrate na chatu o týždeň je potom nutné opäť spojazdniť systém, čo môže byť viac menej zaťažujúce, nehovoriac o tom, že v zimných mesiacoch je potrebné vypustiť aj vodu zo zásobníka, aby nezamrzla. Solárny systém je z uvedených dôvodov vhodnejší v prípade, že dovolenkár strávi na chate minimálne dva mesiace a zabezpečí počas týchto dní pravidelný odber teplej vody.

© 2008 - 2012 abcinterier.sk v spolupráci s BOTTICELLI. Všetky práva vyhradené.

STAVBA ROKA
WIENERBERGER
KLIMATIZÁCIA LG
kontakt   |    o abcinterier. sk   |    cenník reklamy   |    on-line objednávka   |    napíšte nám
© 2000 - 2016 andrew | eBMA, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Publikovanie obsahu abcinterier.sk je výslovne zakázané bez písomného súhlasu.
kontakt: manager@abcinterier.sk
abcinterier.sk, ISSN : 1336-4219

Naše partnerské webové stránky: www.abcreklama.sk, www.clients.sk