abcinterier, byt, dom, interiér, kancelária, chata, štýl, architektúra, dodávatelia, sedačky, nábytok, kancelárske stoličky, plastové okno, dvere, kuchyňa, vstavaná skriňa, posteľ, matrac, kúrenie, sedacia súprava, strecha, komín, klimatizácia, vykurovanie, krb, záhrada, bazén, dlažba, statik, architekt, stavebné firmy, izolácie, fasádne systémy, rekonštrukcia, strešná krytina, sanita, umývadlo, vaňa, sprchový kút, reality, nové reality, realitný projekty, bývanie

abcinterier.sk
Pripravujeme Pripravujeme
 
 cezaar  |  stavba roka  |  bývanie pcdb
abcinterier.sk > inšpirácie 25.október 2016 | 15:41 |
inšpirácie
výstavy
obchodné domy
inštitúcie
realitné projekty
stavba a bývanie
Stavba roka 2011
CE.ZA.AR 2009
CE.ZA.AR 2008
CE.ZA.AR 2007
CE.ZA.AR 2006
Bývanie - PCDB
štýl bývania
Stavebníctvo a bývanie
Dvere
o abcinterier.sk
on-line objednávka
pripravujeme
kontakt
PARTNERI
STAVBA A BÝVANIE
Atraktívne architektonické riešenia
INŠPIRÁCIE
04.09.2008 / Stavebníctvo a bývanie

Štýlové, praktické, bezbariérové

Kto by netúžil po byte, v ktorom by bolo možné roztvoriť stenu a prepojiť dve susediace izby do jednej veľkej obytnej haly? Aby sa vám toto želanie splnilo, nemusíte poznať žiadnu čarovnú formulku typu „sezam otvor sa“. Variabilné riešenie priestoru umožnia posuvné alebo zasúvacie dvere.

Klikni na zväčšeniePosuvné dvere sú prvkom, ktorý má niekoľko praktických výhod a zároveň pridáva interiéru na atraktívnosti. Na tento účel sa často využívajú ľahké posuvné steny, ktoré sa „osamostatnili“ od šatníkov a vstavaných skríň. Ich nevýhodou však je, že sú viac-menej symbolickým deliacim prvkom, ktorý nevytvára skutočnú bariéru ani z hľadiska pevnosti ani z hľadiska zvukovej izolácie.

Elegantné a praktické riešenie
Klikni na zväčšenieAk túžite po ozajstných dverách, ktoré sa dajú aj zamknúť, riešenie prinášajú stavebné puzdrá JAP pre zasúvacie dvere. Táto kovová konštrukcia, ktorá sa do steny osadzuje už v štádiu hrubej stavby, dovoľuje masívnym dverám kedykoľvek zmiznúť v priečke, ktorej hrúbka nemusí presahovať 10 – 12 cm. Stavebné puzdro Komfort alebo Paralel pre dvojkrídlové dvere umožňuje dve miestnosti prepojiť alebo, naopak, veľkú miestnosť rozdeliť, prostredníctvom elegantného širokého portálu. Ešte viac vzdušnosti a priestrannosti získate voľbou nadštandardnej výšky puzdra, ktorá môže dosahovať až 270 cm. Stavebné puzdro pre zasúvacie dvere možno zabudovať do murovanej či sadrokartónovej priečky, prípadne i do veloxového systému. Je certifikované pre všetky bežne typy dverí od domácich i zahraničných výrobcov. Súčasťou konštrukcie je i kovanie, ktoré sa namontuje na dvere. Dverné krídla sa pohybujú po hornej koľajničke, na ktorej sú zavesené. Špecifikom oproti bežným dverám sú úchytky a zámky zapustené do profilu dverí, aby neprekážali pri zasúvaní do puzdra. Na použitie celosklenených dverí slúži špeciálne hliníkové kovanie.

Komfort bývania bez bariér
Klikni na zväčšenieOkrem mimoriadnej atraktívnosti takéhoto riešenia, majú zasúvacie dvere aj viaceré praktické výhody. Dvere sú zavesené, takže na zemi nemusia byť žiadne koľajničky ani prah. Absencia akýchkoľvek nerovností na podlahe, ako aj mimoriadne jednoduché ovládanie dverného krídla, robia zo zásuvných dverí ideálny prvok pre bezbariérovo riešené priestory, kde sa pohybujú vozíčkari, ľudia s barlami či starší ľudia s pohybovými ťažkosťami. Komfort pri pri obsluhe dvojkrídlových dverí zvyšuje synchronizované otváranie dverí, kde sa pri posune jedného krídla automaticky posúva i druhé krídlo. Pri použití stavebného puzdra sa nemusíte vzdať ani bežného umiestnenia vypínača. Príprava na elektrické inštalácie je totiž jeho súčasťou. Ide o škatuľku, ktorá sa k puzdru prichytáva tmelom, takže výšku vypínača si každý stavebník určuje sám.

Uplatnia sa i v malom byte
Klikni na zväčšenieZasúvacie dvere nie sú určené len do veľkých exkluzívnych priestorov či pre bezbariérové bývanie. Uplatnia sa aj v malých bytoch, kde prispievajú k úspore miesta. Dverné krídlo, ktoré sa zasúva do vnútra steny, pri otváraní nezaberá prakticky žiadny priestor, takže nedochádza ku kolíziám medzi dverným krídlom a nábytkom, susednou stenou alebo inými dverami. Typickým príkladom sú panelové byty, kde sa v tesnej predsieni križujú trasy napríklad vstupných dverí a dverí na WC. Ak pri prestavbe bytového jadra siahnete po stavebnom puzdre Unibox pre dve susediace jednokrídlové dvere, nahradíte ním väčšinu umakartovej steny, čím sa urýchli a zjednoduší aj práca pri prestavbe. Dvere do kúpeľne i do WC sa tak budú zasúvať do spoločného puzdra uprostred a dverné krídlo nebude pri otváraní zaberať miesto vo vnútri miniatúrnej miestnosti, ani na chodbe. . . .

Ak sa chcete pri prestavbe vyhnúť rozsiahlemu stavebného zásahu do konštrukcie, môžete sa rozhodnúť pre dvere posúvané popred stenu. Posuvný systém majú podobný ako zasúvacie dvere, ibaže koľajnička sa montuje priamo na vonkajšiu časť steny. Dosiahnete tým rovnako bezbariérový priestor ako pri zasúvacích dverách, jediným rozdielom je malé obmedzenie pri umiestňovaní nábytku pozdĺž steny a na strane, kde sa pohybujú dvere.

TEXT Ing. arch. Anna Palfiová FOTO archív J.A.P.

© 2007 - 2011 abcinterier.sk v spolupráci s MEDIA/ ST, Všetky práva vyhradené.

SÚVISIACE ČLÁNKY
STAVBA ROKA
WIENERBERGER
KLIMATIZÁCIA LG
kontakt   |    o abcinterier. sk   |    cenník reklamy   |    on-line objednávka   |    napíšte nám
© 2000 - 2016 andrew | eBMA, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Publikovanie obsahu abcinterier.sk je výslovne zakázané bez písomného súhlasu.
kontakt: manager@abcinterier.sk
abcinterier.sk, ISSN : 1336-4219

Naše partnerské webové stránky: www.abcreklama.sk, www.clients.sk