abcinterier, byt, dom, interiér, kancelária, chata, štýl, architektúra, dodávatelia, sedačky, nábytok, kancelárske stoličky, plastové okno, dvere, kuchyňa, vstavaná skriňa, posteľ, matrac, kúrenie, sedacia súprava, strecha, komín, klimatizácia, vykurovanie, krb, záhrada, bazén, dlažba, statik, architekt, stavebné firmy, izolácie, fasádne systémy, rekonštrukcia, strešná krytina, sanita, umývadlo, vaňa, sprchový kút, reality, nové reality, realitný projekty, bývanie

abcinterier.sk
Pripravujeme Pripravujeme
 
 cezaar  |  stavba roka  |  bývanie pcdb
abcinterier.sk > dom a bývanie > detail 28.október 2016 | 14:04 |
inšpirácie
výstavy
obchodné domy
inštitúcie
realitné projekty
stavba a bývanie
Stavba roka 2011
CE.ZA.AR 2009
CE.ZA.AR 2008
CE.ZA.AR 2007
CE.ZA.AR 2006
Bývanie - PCDB
štýl bývania
Stavebníctvo a bývanie
Dvere
o abcinterier.sk
on-line objednávka
pripravujeme
kontakt
PARTNERI
STAVBA A BÝVANIE
Atraktívne architektonické riešenia
DOM A BÝVANIE
Interiérové schodisko šperk v priestore

Schodisko v interiéri domu alebo bytu je v súčasnom trende otvorených dispozícií výrazným funkčným a najmä estetickým prvkom. Je stavebne i finančne náročné, takže je na mieste mu venovať pozornosť do nanajmenšieho detailu. Determinujúcim faktorom pre jeho tvar, konštrukciu a materiál, je priestor, v ktorom bude umiestnené.

Konštrukčné riešenia schodísk sa v dôsledku nových materiálov a technológií neustále rozširujú. Dnešná rozmanitosť interiérových schodísk umožňuje nájsť vhodné riešenie pre každý priestor.Funkcia a vlastnosti

Funkciou schodiska je komunikačne spojiť jednotlivé podlažia, a to bezpečne a pohodlne. Schodisko má nadväzovať na komunikačné ťahy v mezonetovom byte alebo dome. Je nutné myslieť na možnosti mobility uživateľov a na premiestňovanieväčších kusov nábytku. K základným vlastnostiam dobrého schodiska patrí aj vhodné vetranie, správne osvetlenie a mechanická odolnosť voči opotrebovaniu. Vhodný tvar, statika a konštrukčná tuhosť by mali byť samozrejmosťou. Hlučnosť schodiska s prípadným vŕzganím býva veľmi nepríjemná.

Súčasný trend a dizajn schodiska

Schodisko v interiéri dnes púta pozornosť svojím tvarom a materiálom ako výrazná dominanta priestoru. Malo by harmonizovať s interiérom a štýlovo ladiť s jeho zariadením. Dizajnéri dnes vďaka moderným konštrukciám a materiálom môžu navrhovať elegantné riešenia. Na dizajnérske oživenie slúžia aj povrchové úpravy a najmä doplnky. V súdobom interiéri sa používajú najmä schodnicové schodiská. Schodnica je nosník, na ktorom sú upevnené jednotlivé stupne. Ale najmodernejšie a najefektnejšie dnes sú tzv. bezschodnicové schodiská. Atraktívne v modernom interiéri sú kovové zábradlia a sklené či plastové farebné schody, ktoré vytvárajú zaujímavú hru svetla a tieňa. V súčasnom trende minimalizmu sú obľúbené vzdušné točité schodiská, aj keď nie všade sú vhodné a praktické.Rozdelenie schodísk podľa tvaru

Tvar schodiska prispieva k štýlu pojednania interiéru. Výber tvaru závisí od priestoru, kde má schodisko byť umiestnené. Delenie schodísk určuje jeho pôdorysný tvar. Rozlišujeme základné typy, ale kombinácií je mnoho, takže dizajnérskych riešení vzniká viacero. Najpohodlnejšie je schodisko priamočiare, kde jeho stupne majú rovnakú šírku nástupnice. Druhým základným typom je schodisko krivočiare s kosými stupňami a potrebnou šírkou nástupnice. Zaberá menšiu časť pôdorysu ako schodisko priamočiare. Pri veľmi malom polomere sa nedá však využívať celá šírka stupňa. Kruhové alebo točité schodisko je síce úsporné, ale veľmi efektné so zaujímavými dizajnérskymi riešeniami. Točité schody sú veľmi obľúbené a používajú sa aj vtedy, keď je dosť priestoru na priamočiare tvary. Pri zmiešaných typoch schodísk sú ramená vytvorené z rovných aj zo skosených stupňov v premenlivých šírkach nástupnice. Kvôli premenlivosti šírky stupňa sa veľmi neodporúčajú. V súvislosti s tvarom schodiska je potrebné pripomenúť aj orientáciu výstupu, či pôjde o ľavotočivé alebo pravotočivé.Materiál – dôležitý faktor výberu

Výber materiálu závisí od poňatia interiéru, aby s ním ako dizajnový prvok harmonizovalo. K materiálom používaným na schodiská a ich stvárnenie patrí drevo, kameň, betón, železobetón, kov, oceľ, nerez, sklo, prípadne plast. Väčšinou sa uplatňujú kombinácie materiálov, ale môže byť schodisko vytvorené iba z jedného druhu materiálu, napr. dreva. Drevo je kvôli svojim konštrukčným a estetickým vlastnostiam asi stále najčastejšie používaným materiálom. Keďže schodisko je vystavené opotrebovaniu, na namáhané časti treba použiť tvrdé drevo ako dub alebo buk, prípadne jaseň, javor alebo čerešňu. Pri použití mäkkého dreva na exponovaných plochách vzniknú časom vrypy. Použitím viacerých druhov dreva a ich povrchových úprav možno dosiahnuť kombinácie farebných odtieňov a štruktúr. V súčasnosti sa v moderných interiéroch na konštrukciu schodísk veľmi často používa oceľ. Ušľachtilou a exkluzívnou modifikáciou je antikoro. Má vysokú pevnosť, veľmi odolný povrch a najmä nepotrebuje údržbu. Moderné drahé a luxusné schodiská sa zhotovujú práve z antikora. V poslednom období sa veľmi často kovová konštrukcia schodiska kombinuje s iným materiálom, napr. drevom, prírodným či umelým kameňom alebo sklom. Ku kovovým schodiskám patria i tzv. modulové schodiská, ktoré nachádzajú uplatnenie najmä v stiesnených priestoroch. Montujú sa zo skladacích modulov a možno ich aplikovať pre rôzny tvar. Sú cenovo nenáročné. Nosná konštrukcia schodiska sa často robí zo železobetónu. Takéto schodisko je určite lacnejšou alternatívou ako napr. celodrevené. Keďže betónové schodisko je stabilné a pevné, má veľkú výhodu, že nevŕzga a tlmí zvuk. Zvyčajne sa používa betónové monolitické schodisko - železobetónová doska alebo 1 či 2 schodnice, na ktoré sa kladú stupne. „Surový“ betón nevyzerá veľmi esteticky, preto sa obkladá rôznymi druhmi povrchov. Betónové schodisko v pôvodnom vzhľade sa hodí do priemyselne stvárneného interiéru, napr. do loftov.

Materiály, úprava povrchu, bezpečnosť

Tradičnou pochôdznou vrstvou je obklad z prírodného tvrdého kameňa - mramoru alebo žuly. Často sa využíva aj umelý kameň tvorený z cementovej malty a žulovej alebo porfyrovej drviny. Aj keramická dlažba a drevený obklad patria ku klasickým riešeniam obkladov schodov. Používa sa samozrejme tvrdé drevo. Pri drevenom obklade možno aplikovať ochranné protišmykové laky a farebné nátery v harmónii so zariadením interiéru. Na povrchy schodov sa používajú aj koberce, PVC, marmoleum, terazzo, betónové či syntetické stierky. Sú to lacnejšie varianty, hlavne pri obnove schodiska. Pri luxusných povrchových úpravách sa používa sklo, nerez a iné atraktívne materiály. Schodisko patrí medzi najnebezpečnejšie miesta v dome. Ak je materiál (kov, sklo, leštený kameň) klzký a hladký, musí byť okraj nástupnice povrchovo upravený proti pošmyknutiu. Používa sa vybrúsenie drážok, vypieskovanie povrchu, lakové protišmykové nátery alebo pásy s povrchom proti pošmyknutiu.Zábradlie a držadlo

Jeho hlavným poslaním je funkčnosť, bezpečnosť a estetika. Podľa „našich“ noriem musí byť schodisko opatrené zábradlím. Schody bez zábradlia, votknuté do steny, i keď esteticky veľmi príťažlivé, nespĺňajú podmienky kolaudácie. Umiestnenie zábradlia, jeho výšku, rozmery výplní a pevnosť predpisujú normy. Parametre zábradlia sa odvíjajú od priemernej výšky človeka, držadlo by malo byť vo výške 90 až 110 cm. Norma pamätá aj na deti, pre ne zábradlie má mať vertikálne prvky s potrebnou hustotou. Medzery a otvory vo výplni nemajú byť väčšie ako 12 cm. V dome, kde sú deti, je vhodné inštalovať dvoje držadiel – jedno nižšie. Zábradlie s držadlom je ochrannou bariérou proti pádu do priestoru schodiska. Kvôli bezpečnosti sa nemá zábradlie ukončovať zarovno s koncom schodiskového ramena. Keď je pri schodisku stena, stačí na nej držadlo bez zábradlia. Medzi stenou a madlom musí byť medzera 4-5 cm, aby bolo miesto na vedenie ruky. Každé držadlo má mať po celej dĺžke plynulý tvar a jeho povrch má byť hladký.

Osvetlenie – nutný fenomén

Osvetlenie priestoru schodiska je súčasťou jeho estetického riešenia a plní funkciu bezpečnosti. Vzhľad schodiska môžeme ovplyvniť vhodným osvetlením. Denné svetlo poskytujú otvory v obvodovej stene, prípadne strešné okná. Viac svetla získame, ak v blízkosti denného svetla použijeme schodisko bez podstupníc, ktoré naviac pôsobí veľmi esteticky a vyľahčene. Pre poskytnutie sekundárneho osvetlenia je sklobetón veľmi vďačným materiálom. Schodisko možno dotvoriť aj efektnými svietidlami s umelým osvetlením. V súčasnosti je veľmi obľúbené bočné osvetlenie jednotlivých schodov. K pôsobivým riešeniam, ale nákladnejším, patrí osvetlenie, ktoré ide z držadiel či z podstupníc alebo je priamo súčasťou zábradlia.Parametre – treba ich poznať

Schody musia byť pohodlné a bezpečné, preto sú optimálne parametre udávané normou:
- šírka schodiska v byte býva 90 – 100 cm, aby sa mohli obísť dve osoby, výnimočne 80 cm. Väčšia šírka ako 100 cm je bezdôvodná, nakoľko najširšie dvere majú spravidla 90 cm. Točité schodisko, ako jediná úniková cesta, by malo mať min. 80 cm.
- v jednom ramene hlavného schodiska má byť min. 3 a max. 18 schodov. Po 18 schodoch je kvôli bezpečnosti nutná podesta.
- sklon schodiskového ramena môže mať uhol najviac 33 - 35° stupňov.
- vhodný pomer výšky k šírke schodu je odvodený od dĺžky kroku priemerného človeka. Vypočíta sa zo vzorca: 2h + b = 630 mm, kde h je výška a b šírka stupňa.
- výška schodiskového stupňa – podstupnice, by mala byť v škále od 16,5 do 18,5 cm, výnimočne 20 cm. Pri kruhových schodoch sa používa výška 18 - 20 cm. Výška schodiskových stupňov musí byť rovnaká v rámci celého schodiska.
- minimálna šírka schodu je 26 cm, zostup po užších schodoch je nepohodlný až nebezpečný. Bezpečne sa chodí len po schodoch s rovnakou šírkou.
- výška zábradlia býva 90 - 100 cm. Schody môžu byť bez zábradlia do výšky max. 50 cm.

Ako na to? Pomôžu firmy

Schodisko je pomerne zložitý článok interiéru a bežný staviteľ nie je tak technicky a výtvarne fundovaný, aby si dokázal schody sám navrhnúť a určiť správne parametre. Pri rozhodovaní je najpraktickejšie zájsť za odborníkom, ktorý navrhne pre schodisko tvar, konštrukciu a materiál. Je namieste aj vopred sa inšpirovať už existujúcim interiérovým schodiskom. Dnes sú firmy špecializované na návrhy, realizácie i montáž akýchkoľvek schodísk. Prvým krokom je výber najvhodnejšieho riešenia, čo sa týka typu schodiska, aby bolo v danom interiéri funkčné a estetické. Po základnom výpočte sa kreuje dizajn schodiska, ktorý je daný konštrukciou, tvarom a materiálovým riešením. Firmy zvyčajne ponúkajú návrhy vo forme počítačových vizualizácií, klient má takto predstavu, ako bude schodisko vyzerať. Návrhy sa samozrejme konzultujú. Odbornými firmami navrhnuté schodiská zohľadňujú požiadavky noriem. Skúsení odborníci iste nájdu riešenie k spokojnosti dizajnových a materiálových nárokov klienta.Záver

Schodisko v interiéri musí byť funkčné, pohodlné, bezpečné, pevné a neposlednom rade aj estetické. Je nesporne výrazným architektonickým prvkom v priestore, preto si zaslúži primeranú pozornosť pri výbere, návrhu a realizácii. Jeho voľbu určuje budúci užívateľ v spolupráci so skúsenými odborníkmi, aby technické a architektonické poňatie celého interiéru bolo v konečnom efekte harmonické. Vhodný výber schodiska zo všetkých spomínaných hľadísk prispeje k jedinečnému oživeniu interiéru.

Ing. arch. Katarína Kujanová, PhD. Ústav architektúry obytných a občianskych budov, FA STU, Bratislava
Foto: archív autora a redakcie© 2016, abcinterier.sk v spolupráci s
MEDIA/ST s.r.o., Žilina
Všetky práva vyhradené.

STAVBA ROKA
WIENERBERGER
KLIMATIZÁCIA LG
kontakt   |    o abcinterier. sk   |    cenník reklamy   |    on-line objednávka   |    napíšte nám
© 2000 - 2016 andrew | eBMA, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Publikovanie obsahu abcinterier.sk je výslovne zakázané bez písomného súhlasu.
kontakt: manager@abcinterier.sk
abcinterier.sk, ISSN : 1336-4219

Naše partnerské webové stránky: www.abcreklama.sk, www.clients.sk